Twoja rodzina jest za granicą? Mamy złe wieści

Twoja rodzina jest za granicą? Mamy złe wieści Źródło: Pixabay

Wielkie zmiany - chodzi o podatek PIT, który Polacy pracujący za granicą będą musieli opłacać już od stycznia 2019 roku. Opodatkowanie, nie tylko w kraju, do którego wyjechali, ale od teraz także w ojczyźnie, dotknie setki tysięcy Polaków pracujących poza granicami naszego kraju!

Kilka dni temu weszły w życie nowe przepisy, które nakazują osobom pracującym i zarabiającym za granicą składać deklaracje PIT także w Polsce. Jest jeden warunek - emigrant musi mieć w Polsce rodzinę (definiowaną jako żonę i dziecko). W tym momencie muszą o tym pamiętać osoby pracujące w Austrii i Słowenii, ale już do stycznia liczba państw, które dotkną nowe prawa, będzie się wydłużać.

Podatek PIT: Rodzina znowu w centrum

Konwencja zakłada, że życie człowieka jest tam, gdzie znajduje się jego rodzina. Z tego powodu to właśnie w kraju ojczystym podatnik powinien się rozliczać, jeśli wyjechał sam, a jego rodzina nie zdecydowała się na emigrację.
Nowe przepisy będą dotyczyły wielu osób. Na emigracji przebywa ponad 2,5 mln Polaków, jednak nie wiadomo póki co, jaka część z nich ma rodzinę w Polsce.

Podatek PIT dla osób pracujących za granicą - jak go uniknąć?

Co jednak z osobami, które są w separacji? Teoretycznie pozostają w związku małżeńskim, w praktyce jednak nic ich już nie łączy. Czy w takim wypadku dalej trzeba opłacać podatek PIT ze względu na rodzinę? - Jeśli podatnik nie chce rozliczać się w Polsce, to im więcej przedstawi dowodów na to, że centrum jego interesów znajduje się w innym kraju, tym dla niego lepiej - tłumaczy Magdalena Sławińska-Rzemek z firmy księgowej inFakt. Jak widać, da się uniknąć nowego opodatkowania, jednak tylko w niektórych przypadkach i z dobrym uzasadnieniem. Chcesz coś nagłośnić? Wiesz o bulwersującej sytuacji, która wymaga zainteresowania mediów? Wyślij maila na adres: naglasniamy@pikio.pl. Na pewno przyjrzymy się Twojej sprawie.ZOBACZ TAKŻE:
  1. Kamera TVP nie zdążyła tego ominąć! Andrzej Duda musiał na to patrzeć
  2. Dziś idą na PiS! "Będzie krew. To zobaczy cała Europa"
  3. Wielka akcja służb pod Warszawą. Zatrzymano znienawidzonego prezydenta miasta
  4. Potwory! Nie uwierzycie, co zrobili tym ptakom
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News