podatek podwyżka cen produktów
ag gajag gaj/publicdomainpictures
Joanna Szwalikowska - 26 Listopada 2020

Od 1 stycznia rząd wprowadza nowy podatek. Grupa popularnych produktów zdrożeje aż o 40%

Podatek cukrowy wejdzie w życie już od 1 stycznia. Nowe obciążenia sprawią, że zwiększy się cena produktów zawierających cukier oraz substancje aktywne. Obejmą napoje z cukrem lub substancją słodzącą, w tym alkoholowe do 300 ml, a także te zawierające kofeinę oraz taurynę.

Podatek cukrowy wprowadza dodatkową opłatę, która obciąży przedsiębiorców zajmujących się sprzedażą produktów zawierających cukier oraz substancje aktywne. Skutkować to będzie oczywiście podwyżką cen, co oznacza, że zapłacą konsumenci.

Już jutro rano Polacy ruszą szturmem na Biedronkę. Popularny sprzęt AGD za darmo, trzeba spełnić dwa warunkiJuż jutro rano Polacy ruszą szturmem na Biedronkę. Popularny sprzęt AGD za darmo, trzeba spełnić dwa warunkiCzytaj dalej

Podatek cukrowy już od 1 stycznia. Ceny niektórych produktów zwiększą się nawet o 40 proc.

Prezydent Andrzej Duda podpisał Ustawę dotyczącą zmian w związku z promocją prozdrowotnych wyborów konsumentów. Wejdzie ona w życie już 1 stycznia 2021 roku.

Nowy podatek cukrowy będzie obejmował napoje zawierające cukier lub substancje słodzące, w tym alkoholowe do 300 ml, a także te z dodatkiem substancji aktywnych, jak kofeina czy tauryna. Danina ma wynosić 50 groszy za litr napoju, który ma w swoim składzie dodatek cukru lub substancji słodzącej, a także 10 gr w przypadku produktów zawierających kofeinę, taurynę oraz guaranę. Ponadto trzeba będzie zapłacić 5 gr za każdy gram cukru powyżej 5 g na 100 ml napoju.

Opłata dotycząca małpek oraz piersiówek będzie wyglądała nieco inaczej. Trzeba będzie zapłacić 25 złotych od jednego litra stuprocentowego alkoholi, który sprzedawany jest po przerobieniu jako wódka, likier, rum, a także inne napoje alkoholowe w butelkach, których pojemność nie przekracza 300 ml. Przykładowo 200-mililitrowa małpka wódki 40-procentowej podrożeje o 2 złote.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ:

Tajemnicze zaginięcia dzieci na Śląsku. Policja jest bezradna, nie ma żadnych śladówTajemnicze zaginięcia dzieci na Śląsku. Policja jest bezradna, nie ma żadnych śladówCzytaj dalej

Zapłatą za podatek cukrowy obciążone będą osoby fizyczne, prawne, a także jednostki organizacyjne, które nie posiadają osobowości prawnej. Będą to więc osoby, które sprzedają napoje do punktów sprzedaży detalicznej, osoby, które prowadzą sprzedaż detaliczną w przypadku producenta, podmiotu nabywającego napoje w ramach wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów lub importera napoju oraz osoby zamawiające, gdy skład napoju objętego opłatą stanowi element umowy zawartej przez producenta, a dotyczącej produkcji tego napoju dla zamawiającego - informuje portal gk24.pl.

Jeśli opłata cukrowa nie zostanie uiszczona w terminie, urząd skarbowy będzie ustalał dodatkowe opłaty sankcyjne. Pieniądze z nowego podatku oraz sankcji w 96,5 proc. mają zostać przeznaczone na NFZ, pozostałe 3,5 proc. wpłynie do budżetu państwa.

Środki, jakie wpłyną do NFZ planowo mają zostać przeznaczone na zwalczanie chorób, które związane są z nadmiernym spożywaniem cukru, jak np. nadwaga czy otyłość, a także działania edukacyjne oraz profilaktykę. Według Polskiej Federacji Producentów Żywności, ustawa ma uderzyć najbardziej w polskich producentów. Ma ona spowodować podniesienie cen napojów w Polsce aż o 40 proc.

Dzisiaj grzeje:

  1. Rząd właśnie przyjął rozporządzenie dot. Wigilii. Oficjalnie wiadomo, ile osób może zasiąść przy stole
  2. Stało się, od soboty koniec z uciążliwym obostrzeniem. Wspaniała wiadomość dla każdego, kto już planuje przedświąteczne zakupy
  3. Na 6 grudnia zapowiedzieli strajk generalny. Postawili ultimatum, Warszawie i nie tylko grozi paraliż

Przeciwnicy nowego podatku przekonują, że napoje zawierające słodziki, mogą hamować apetyt czy ułatwiać odchudzanie. Jak twierdzą, bezpieczna dobowa dawka kofeiny wynosi 5 filiżanek kawy lub 10 puszek coli. Taka dawka jest, ich zdaniem, przekraczana przez niewiele osób.

Jak dodają, spożywanie kofeiny w umiarkowanych dawkach, może korzystnie wpływać na organizm, np. w przypadku chorób układu krążenia, cukrzycy typu 2 lub otyłości. Polska Grupa Supermarketerów przekonuje z kolei, że wprowadzenie nowego podatku nie wskazuje na troskę o zdrowie Polaków, a na interes finansowy państwa.

Zobacz także w naszych serwisach:

  1. Polski ekspert podaje, kiedy Polacy mogą liczyć na wygaszenie epidemii. Padł konkretny termin
  2. Suczka urodziła się jako mieszanka golden retrievera i jamnika. Najsłodsza rzecz, jaką dziś zobaczycie
  3. Wierni są oburzeni. Ksiądz zaczyna kolędę pomimo epidemii, każdy dostał od niego skandaliczną przesyłkę
  4. Z ostatniej chwili: nowe wytyczne dla żłobków i przedszkoli. Ważne zmiany, trzeba wiedzieć
  5. Elżbieta Jaworowicz wparowała do domu Zenka Martyniuka. Niebywałe sceny w TVP, nikt się nie spodziewał
  6. Zastanawiasz się jak mrozić kotlety schabowe i mielone? Wszyscy zapominają o 1 czynności, jest kluczowa, by nie narazić swojego zdrowia
  7. Leśnicy pracowali w lesie. Porażające znalezisko odebrało im mowę, grom z jasnego nieba
Tajemnicza śmierć uwielbianego aktora. Bardzo przykre jak zginął Dionizy ze Tajemnicza śmierć uwielbianego aktora. Bardzo przykre jak zginął Dionizy ze "Złotopolskich"Czytaj dalej

Źródło: GK 24 PL

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News