Liderzy trzech partii opozycyjnych poinformowali na konferencji prasowej o odwołaniu zaplanowanego na dzisiaj spotkania ws. rozwiązania konfliktu wokół Trybunału Konstytucyjnego. Jak przekonują, sytuacja po ostatnim komunikacie Komisji Europejskiej się zmieniła.

Na dzisiaj było zaplanowane, organizowane przez Platformę Obywatelską, Nowoczesną i Polskie Stronnictwo Ludowe, spotkanie ws. rozwiązania konfliktu wokół Trybunału Konstytucyjnego. W spotkaniu miał brać także udział Paweł Kukiz.

Komisji Europejskiej kończy się jednak cierpliwość i zażądała, by Polska do poniedziałku 23. maja dokonała istotnych działań w drodze do porozumienia w sprawie TK. Jeśli jednak Warszawa nie zrobi do poniedziałku nic, wiceprzewodniczący Komisji, Timmermans wyda opinię i zostanie uruchomiony drugi etap procedury praworządności. Więcej o komunikacie KE pisaliśmy tutaj.

W reakcji na komunikat Komisji, liderzy trzech partii opozycyjnych zdecydowali się  – na dziesięć minut przed rozpoczęciem – przełożyć spotkanie na późniejszy termin.

 – Zapraszaliśmy w sobotę, dzisiaj jest inna sytuacja, nowa. Jeżeli w poniedziałek polski rząd będzie gotowy do odpowiedzi (KE – red.), we wtorek jesteśmy otwarci, żeby się spotkać i o tym rozmawiać. Deklarujemy chęć rozwiązania konfliktu wokół TK. Dlatego chcemy dać szansę rządowi, premier Szydło. Sprawa jest poważna i coraz trudniejsza dla Polski. Chcemy pokazać, że jesteśmy odpowiedzialni – powiedział prezes PSL, Władysław Kosiniak Kamysz.

 – Sytuacja jest poważna. To już nie jest kwestia teatru politycznego i politycznej przepychanki tylko apelujemy i do prezesa Kaczyńskiego, i do pani premier Szydło, żeby nie igrali z Komisją Europejską, bo zaraz wejdziemy w procedurę następnych etapów, z której nie będzie powrotu. Dlatego mówimy: kilka dni na przygotowanie odpowiedzi ale kilka dni na to żeby poważnie porozmawiać o tym jak wyjść z tego konfliktów wokół Trybunału Konstytucyjnego – wyjaśnił Grzegorz Schetyna.

 – Żarty się skończyły. To jest bardzo jasny przekaz ze strony Komisji Europejskiej. Nigdy się coś takiego wobec Polski nie zdarzyło. To oznacza, że PiS ma tak naprawdę tylko kilka dni na reakcję. I to nie na reakcję typu „znowu spotkamy się i będziemy gadać”. Ma czas na reakcję konkretną, konkretne działania tj. opublikowanie wyroku (ws. niekonstytucyjności nowelizacji ustawy o TK – przyp. red.) – powiedział z kolei Ryszard Petru.

ZOBACZ TAKŻE – Kukiz o odwołaniu spotkania: Kpina z Polaków. Chcą dalej kraść

POLUB FANPAGE PLURALISTYCZNEGO, BEZSTRONNEGO SERWISU O POLITYCE, BY BYĆ NA BIEŻĄCO


bh, źródło: tvn24

...

Zobacz również