Jak oświadczył burmistrz Stambułu, Kadir Topbas, z rządzącej islamskiej partii AKP, w jego mieście powstanie „cmentarz zdrajców”, na którym zostaną pochowane ciała zabitych puczystów. W ten sposób władzę chcą ukarać poległych żołnierzy, którzy uczestniczyli w nieudanym zamachu stanu.

Według tradycji panującej w Turcji poległych żołnierzy chowa się w miastach, z których pochodzą. Jednak po piątkowych wydarzeniach gdy część tureckiej armii się zbuntowała i próbowała obalić rząd, żadne z miast, z których pochodzili polegli puczyści nie chce przyjąć ich ciał. Dlatego też burmistrz Stambułu postanowił złożyć ich szczątki w „specjalnym miejscu”.

 – Każdy, kto odwiedzi to miejsce, będzie ich przeklinać, i nie znajdą spokoju w swoich grobach – przekonuje Topbas dodając, że miejsce na „cmentarz zdrajców” jest już gotowe.

Jednocześnie tureckie ministerstwo ds. wyznań zapowiedziało, że polegli puczyści zostaną pochowani bez religijnej oprawy, co w przypadku muzułmanów jest jednym z największych upokorzeń jakie może ich spotkać po śmierci.

W sumie po stronie puczystów zginęło 24 żołnierzy, w tym 16 w Ankarze i 8 w Stambule. Natomiast po drugiej stronie zginęło 240 osób, w tym 173 cywilów, 62 policjantów oraz 5 żołnierzy. Kolejne 1,5 tys. osób zostało rannych.

Polub fanpage pluralistycznego, bezstronnego portalu:

bh, źródło: polsat news

...

Zobacz również