Kto by pomyślał, że prof. Jadwiga Staniszkis, kiedyś bardzo zżyta z PiS, wielka przyjaciółka Jarosława Kaczyńskiego, zmieni swoją orientację polityczną o 180 stopni. Staniszkis udzieliła kolejnego wywiadu, w którym od stóp do głów skrytykowała partię rządzącą. Żeby tego było mało, profesor nie krępowała się, by wyśmiać przeszłość opozycyjną Kaczyńskiego.

To już kolejny wywiad udzielony przez Staniszkis, w którym ta nie pozostawiła suchej nitki na PiS. Profesor nie krępowała się wytykać błędy władzy, krytykować polityków PiS, a samego Kaczyńskiego wyśmiewać. To dość zaskakujące, gdyż jeszcze do niedawna obóz władzy mógł liczyć na poparcie z jej strony.

 – Jarosław Kaczyński traktuje polskie społeczeństwo jak jakieś chłopstwo, dla którego wolność to wyłącznie posiadanie własnej przestrzeni – krytykowała Staniszkis.

W całym wywiadzie najbardziej ugodziła Kaczyńskiego zapewne krytyka jego działalności opozycyjnej w PRL. Jak zaznaczyła Staniszkis, za komuny Kaczyński „nawet palcem nie kiwnął, by podjąć realną walkę”. Jako bezpodstawne i śmieszne oceniła więc porównywanie się dzisiaj lidera PiS do Józefa Piłsudskiego.

 – Wiem, że Kaczyński nie zasłużył na utożsamianie się z Piłsudskim, bo w PRL-u praktycznie nie kiwnął palcem w sensie realnej walki z komuną, a po drugie roznieca teraz w ludziach endecki pierwiastek – zaznaczyła.

Staniszkis wytknęła też liderowi obozu władzy, że ten w karykaturalny sposób próbuje sprawować władzę. Jak zauważyła bowiem profesor, Kaczyński „nie ma zaufania i rządzi przez konflikt”. Prezes PiS ma też zaliczać się do niechlubnego grona ludzi, którzy twierdzą, że to cel uświęca środki. Ponadto Staniszkis określiła Kaczyńskiego jako typ „koszmarnie anachroniczny”.

 – Zarówno ludzi, jak i swoją partię chce kontrolować poprzez konflikt, bo do nikogo nie ma zaufania. Wiem, bo znam go od kilkudziesięciu lat i śledzę jego działalność. (…) Według niego to nie prawo, ale cel działania określa, czy coś jest legalne. Jest koszmarnie anachroniczny, a do swojej walki o władzę dobrał naprawdę słabych żołnierzy – podkreśliła profesor.

pt

...

Zobacz również