Czego nie robić na plaży? Poznaj plażowy savoir-vivre

Czego nie robić na plaży? Poznaj plażowy savoir-vivre Źródło: wikipedia.org/Lesław Zimny

Plażowy savoir-vivre - co robić i czego nie robić na plażach? Bardzo często mówi się, że w Polsce jest to duży problem - ludzie martwią się o siebie i nie przejmują się tym, jak ich zachowanie wpływa na innych. Co w takim razie powinniśmy wiedzieć, aby być dobrym sąsiadem podczas plażowego odpoczynku?

Plażowy savoir-vivre - jakie są podstawowe zasady dobrego zachowania na plażach. Nie musimy pamiętać o wielu rzeczach aby nie być uciążliwym dla ludzi wokół nas. Jakie są główne zasady dobrego zachowania, które pozytywnie wpłyną na postrzeganie nas przez innych ludzi spędzających czas na plaży? 

Plażowy savoir-vivre - czego nie można robić na plaży?

Plażowy savoir-vivre wcale nie jest bardzo skomplikowany. Nie trzeba nawet wymieniać wszystkiego, co powinniśmy robić, lub czego nie robić, gdyż cały ten spis zasad może zamknąć się w zwykłej maksymie "nie rób drugiemu, co tobie niemiłe". Jednak, aby uniknąć nieporozumień, przedstawiamy najczęstsze błędy, które popełniamy na plażach w wakacje

Oczywiście pierwszym z nich jest śmiecenie - nadal zmora polskich plaż. Dlatego pamiętajmy, że jeśli decydujemy się zjeść coś na plaży, zrobić sobie mały piknik - weźmy te śmieci, które pozostaną nam po jedzeniu, ze sobą. Przecież nie chcielibyśmy, aby nasze dziecko, kopiąc dołki i budując zamki, nagle natrafiło na zakopany woreczek z czyimiś śmieciami - nie bądźmy więc tym zakopującym je.

Podstawą egzystencji na plaży jest kawałek miejsca dla siebie. Najczęściej nie jest nam potrzebne wiele - każdy chce rozłożyć sobie kocyk lub ręcznik, obok położyć kilka rzeczy, które przynieśliśmy na plażę - to powinno nam wystarczyć. Trudno jest to zrobić, kiedy tuż obok rozkłada się ktoś inny i dosłownie wchodzi nam na głowy - nie jest to komfortowa pozycja do wypoczynku. Dlatego pamiętajmy o tym, aby zawsze rozstawiać się w odpowiedniej odległości od innych osób - warto zostawić każdemu pewną strefę komfortu. 

Z kwestią kawałka plaży dla siebie wiąże się również problematyczna kwestia parawanów. Jest to istna zmora polskich plaż. Każdy zna opowieści o tym, jak to wujek/ciocia wybierają się na plażę o 5 rano aby się oparawanować i zająć najlepsze miejsce przed wszystkimi. Jednak podchodźmy do tego z dozą rozsądku - po pierwsze, pamiętajmy, że plaża jest dla wszystkich, więc zajmowanie 50 metrów kwadratowych jest dość samolubne, a po drugie - może przenoszenie na plażę całego domu nie jest najlepszym pomysłem na wypoczynek? Nieraz sam kocyk i mała torba na kostium w zupełności wystarczy.

Pies i słuchanie muzyki na plaży

Jeśli chodzi o plażowanie z naszym ukochanym czworonogiem, wszystko zależy od plaży, na którą idziemy. Na większość plaż publicznych nie wejdziemy z pieskiem - jednak aby mieć pewność, powinniśmy sprawdzić tablicę z zasadami plaży, która będzie umieszczona przed każdym z wejść. Jeśli wejdziemy na plażę z naszym psem - czy na publiczną, czy zdecydujemy się pójść z nim na dziką plażę - pamiętajmy, że zwierzę musi co jakiś czas udać się poza plażę i załatwić swoje potrzeby, ważne też trzymać naszego pupila blisko.

Słuchanie muzyki na plaży jest zazwyczaj bardzo przyjemne - możemy odprężyć się na słońcu, przy morzu i posłuchać ulubionych rytmów. Niestety niektórzy decydują, że nie będą słuchać muzyki przez słuchawki, tylko "ugoszczą" innych swoimi ulubionymi kawałkami. Nie jest to najprzyjemniejsza decyzja dla ludzi wokół - jeśli chcemy posłuchać muzyki, nie skazujmy na tę wątpliwą przyjemność innych plażowiczów wokół nas.

Opalanie topless na plaży - czy wolno?

W Polsce i na świecie jest coraz więcej amatorek opalania topless na plaży. czy jest to dozwolone? Wszystko zależy od regulaminu plaży. Jeśli nie wybieramy się na plażę nudystów, nie powinniśmy zdejmować górnej części kostiumu - innym plażowiczom może się to nie spodobać i możemy narazić się na karę finansową. Jednak na plaży nudystów jak najbardziej jest to dozwolone - nie tylko zdejmowanie góry kostiumu, ale także dołu, jest tam wręcz wskazane. Jeśli wybieramy się na taką plażę pamiętajmy o tym, aby nie gapić się na atrakcyjne dla nas osoby, czy nie komentować ich wyglądu - zachowajmy trochę godności!

  1. Gdzie na wakacje z dziećmi? Gdzie z psem?
  2. Urlop 2019. Gdzie zaplanować tegoroczne wakacje?
  3. Gdzie na wakacje 2019? Już dziś zaplanuj swój urlop
  4. Kiedy wakacje? Kiedy się kończą i kiedy je rezerwować?
  5. Wakacje studenckie 2019 - daty. Kiedy się zaczynają i kończą?
Następny artykuł
0 Skomentuj

Który Mikołaj Krawczyk cię urzekł?

Komentarze 0

Ocena artykułu