Plan Macierewicza na ŚDM nie wypalił. Brak zainteresowanych

Plan Macierewicza na ŚDM nie wypalił. Brak zainteresowanych Źródło: fot. pixabay / youtube.com/ascotv

Minister Obrony Narodowej, Antoni Macierewicz, w związku ze zbliżającymi się Światowymi Dniami Młodzieży planował organizację inscenizacji przedstawiającej odsiecz wiedeńską, podczas której polskie wojsko odparło najazd Imperium Osmańskiego (dzisiejsza Turcja) na Europę. Jak się okazuje, wielkie plany ministra nie wypaliły. 

Już za nieco ponad dwa tygodnie rozpoczną się Światowe Dni Młodzieży w Krakowie, na które - jak spodziewają się organizatorzy - przybędzie młodzież z całego świata. Najważniejszym gościem będzie oczywiście papież Franciszek.

W ramach religijnej imprezy ministerstwo obrony narodowej planowało organizację inscenizacji odsieczy wiedeńskiej, w której udział miały wziąć grupy rekonstrukcyjne, po to by pokazać całemu światu, że Wojsko Polskie od setek lat wspierało i broniło chrześcijańskiej Europy. Na wszystko przeznaczono milion złotych i ogłoszono przetarg.

Jak się jednak okazuje oprócz tego, że duchowni katoliccy nie dość, że nie zostali poinformowani o szczegółach inscenizacji to wywoływała ona pewne kontrowersje wśród najwyższych hierarchów. ŚDM ma charakter pokojowej imprezy, jej uczestnicy modlą się o pokój na świecie, a sam Franciszek apeluje o większe wsparcie imigrantów z Bliskiego Wschodu, więc szarża Husarii na muzułmańskich najeźdźców (w domyśle odparcie "najazdu muzułmańskich imigrantów") nie pasuje do całej imprezy.

Ostatecznym przyczynkiem do rezygnacji ministerstwa obrony z planów organizacji inscenizacji był dosyć prozaiczny powód - do przetargu o zorganizowanie inscenizacji nikt się nie zgłosił. Ze względu na brak chętnych, resort był zmuszony do unieważnienia przetargu, a na następny nie ma po prostu czasu.

Polub fanpage pluralistycznego, bezstronnego portalu:

bh
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News