Twój bank zwróci ci pieniądze. Mowa o kolosalnych kwotach

Twój bank zwróci ci pieniądze. Mowa o kolosalnych kwotach Źródło: Pixabay pasja1000

PKO BP i trzynaście innych dużych instytucji bankowych, zostały zobowiązane do zwrotu ogromnych kwot na rzecz swoich klientów. Sytuacja jest niezwykle poważna. W tej sprawie interweniował Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Prezes UOKiK, Tomasz Chróstny, nie pozostawił żadnych wątpliwości. Warto upomnieć się o swoje.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów poinformował, że klienci czternastu banków mogą liczyć na zwrot pieniędzy. Podstawą tej decyzji jest wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z września 2019 roku zwany także "Małym TSUE". Na zwrot będą składały się części opłat, które zostały pobrane w momencie, w którym klient zdecydował się na wcześniejszą spłatę kredytu, stosując przy tym metodę liniową. Procedura ta obejmie między innymi klientów banku PKO BP. Jeśli byłeś dłużnikiem tej instytucji, możesz liczyć na naprawdę wysoką kwotę.

PKO BP i inne banki zwrócą ci pieniądze

Według definicji podanej przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, metoda liniowa polega na tym, że bank, który udziela kredytu, dzieli wszystkie koszty zobowiązania przez liczbę dni kalendarzowych, w których miała obowiązywać umowa z kredytobiorcą. Wynik ten należy pomnożyć przez liczbę dni, o które skrócony został okres kredytowania. Wynikiem równania jest kwota, która powinna zostać zwrócona konsumentowi.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ:

- Odbyłem wiele spotkań z branżą finansową, podczas których mówiłem o tym, że przy obliczaniu zwrotu powinno się stosować metodę liniową, która jest zrozumiała dla konsumentów, przejrzysta i sprawiedliwa. Takie stanowisko przekazałem bankom i firmom pożyczkowym w toku prowadzonych działań - mówił niedawno prezes UOKiK, Tomasz Chróstny.

Przedstawiciel urzędu  zachęcił wszystkich kredytobiorców do składania reklamacji. Procedura ta ma pomóc w szybszym odzyskiwaniu środków finansowych. 

- Branża przyjęła postulowaną przez Urząd liniową metodę rozliczeń. Konsumentów zachęcam do składania reklamacji, aby jak najszybciej odzyskać pieniądze - dodał Tomasz Chróstny.

Do grona osób, które mogą ubiegać się o zwrot pieniędzy, należą klienci czternastu instytucji bankowych: Alior Banku, BNP Paribas, Credit Agricole Bank Polska, Getin Noble Banku, Idea Banku, ING Banku Śląski, mBanku, Millennium Banku, Nest Banku, PKO BP, Pekao SA, Santander Bank Polska, Santander Consumer Bank i Volkswagen Bank Polska. Jeśli korzystasz z usług któregokolwiek z nich i zdecydowałeś się na wcześniejszą spłatę kredytu, korzystając z metody liniowej, warto postarać się o odzyskanie należnej kwoty. 

Dzisiaj grzeje: 1. W całym kraju wprowadzono stan alarmowy. Pilna decyzja premiera obowiązuje od dzisiaj

2. Nowe informacje na temat stanu zdrowia Tomasza Stockingera. Co dzieje się z aktorem?

Z komunikatu Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wynika, że jest o co walczyć. Szacowana wartość zwrotów ma wynieść co najmniej 1,5 miliarda złotych. Eksperci zwrócili się także bezpośrednio do zarządów banków Plus Bank oraz Bank Handlowy. UOKiK oczekuje, że placówki te jak najszybciej dostosują stosowane praktyki do nowego modelu zarządzenia. 

Orientacyjną kwotę zwrotu kosztów kredytów rozliczanego metodą liniową można obliczyć za pomocą kalkulatora, który przed kilkoma dniami pojawił się na stronie internetowej Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Informacja o zwrotach z pewnością usatysfakcjonuje kredytobiorców korzystających z usług PKO BP i innych banków.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Wstrząsające sceny przed Biedronką, nie żyje jedna osoba. Do tragedii doszło na północy Polski
  2. Piękna polska siatkarka skąpana w górskim jeziorze. Cudowne widoki i jeszcze piękniejsza figura (FOTO)
  3. Dziennikarze dotarli do tajnych zestawień. Bardzo złe wiadomości dla milionów Polaków
  4. Wielka awantura, Anna Mucha wpadła w szał. Posypały się srogie przekleństwa
  5. 2400 złotych "na głowę". Spełnisz jeden warunek i dostaniesz pieniądze
  6. Każdy Polak dostanie dziś identycznego SMS-a ostrzegawczego. Znamy jego treść, wszyscy musimy się dostosować

Źródło: Radio Zet

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News