Według Głównego Urzędu Statystycznego, PKB naszego kraju mocno hamuje. Pogarszają się głównie wyniki dotyczące sprzedaży detalicznej, budownictwa i produkcji przemysłu. Powodem tego ma być opór przedsiębiorców przed wykładaniem pieniędzy na inwestycje.

Rozwój Polski jest jednak największy w dotychczasowej historii III RP. Jak dotąd nie stało się jeszcze, by PKB z pierwszego kwartału danego roku był niższy od tego zanotowanego w roku poprzednim. Tak stało się bowiem w tym roku, kiedy to PKB z okresu styczeń-kwiecień okazało się być niższe od tego z pierwszych czterech miesięcy roku 2015.

„Pierwszy raz od 27 lat przestaliśmy doganiać zamożne kraje Zachodu. Tkwimy między państwami wysoko- i słaborozwiniętymi. Polak zarabia więcej niż kiedyś, ale wciąż cztery razy mniej niż Niemiec” – czytamy w Dzienniku Polskim.

Okazuje się, że proces, który trwa od 1989r., kiedy to zaczęliśmy gonić kraje Zachodu, nagle mocno wyhamował. Chociaż PKB Polski urósł najbardziej wśród unijnych krajów, Polska nagle stanęła w miejscu.

„Od 1989 r. Polska rozwija się najszybciej w swojej historii. Nasz produkt krajowy brutto urósł – procentowo rzecz ujmując – najbardziej spośród wszystkich państw Unii Europejskiej. Z powodzeniem goniliśmy zamożne kraje zachodnie, ale ten proces może wyhamować” – pisze dalej o rozwoju gazeta.

Według ekonomistów, sprawy nie należy lekceważyć, gdyż Polsce może grozić „pułapka średniego rozwoju”. Co gorsza, polscy politycy już oświadczyli, że taki problem faktycznie zaistniał.

„Eksperci ostrzegają: grozi nam „pułapka średniego rozwoju”, a wicepremier i minister rozwoju Mateusz Morawiecki twierdzi wręcz, że już w nią wpadliśmy”.

„Najważniejsze niepokojące objawy to wyraźne spowolnienie wzrostu gospodarczego, niski poziom inwestycji, zbyt wolny wzrost produkcji i możliwe perturbacje na rynku pracy” – informuje dziennik.

W podobnej sytuacji, co Polska, znalazły się także dwa inne kraje UE – Grecja i Węgry.

POLUB FANPAGE PLURALISTYCZNEGO, BEZSTRONNEGO SERWISU O POLITYCE, BY BYĆ NA BIEŻĄCO


Obserwuj Pikio.pl na Twitterze, tam więcej informacji!


źródło: rmf24.pl, dziennikpolski24.pl
pt

...

Zobacz również

Zobacz również