Czy w Krakowie nad Wisłą można pić piwo? Wielu będzie zaskoczonych

Czy w Krakowie nad Wisłą można pić piwo? Wielu będzie zaskoczonych Źródło: commons.wikimedia.org/Pece

Piwo nad Wisłą - Kraków ma wiele świetnych miejsc w których można usiąść i napawać się piękną pogodą na świeżym powietrzu. Takim miejscem są też piękne bulwary na Wisłą. Wielu amatorów chłodnych trunków chciałoby przyjść tam latem i napić się piwa. Czy mogą to zrobić nie narażając się na mandat i reprymendę Straży Miejskiej?

Piwo nad Wisłą - Kraków to jedno z miast z pięknymi bulwarami nad Wisłą, które przyciągają i turystów, i miejscowych. W gorące dni każdy chciałby usiąść nad brzegami największej polskiej rzeki i dla orzeźwienia napić się kilka łyków zimnego piwa. Okazuje się, że nie jest to takie proste i na amatorów trunków alkoholowych może czekać zimny prysznic.

Piwo nad Wisłą w Krakowie - co zmienia Ustawa o Wychowaniu w Trzeźwości?

Na początku wiosny 2018 roku weszła w życie nowelizacja Ustawy o Wychowaniu w Trzeźwości, która zmieniała podejście polskiego prawa do, między innymi, spożywania alkoholu w miejscach publicznych. Od tego momentu ustawa nie zabraniała picia napojów alkoholowych tylko w określonych miejscach - jak na chodnikach, w parkach, czy alejach. Wprowadzony został zapis o całkowity zakazie spożywania napojów alkoholowych w miejscach publicznych. Na szczęście dla amatorów piwka pod chmurką pojawił się też zapis dający możliwość wyłączenia pewnych miejsc spod tego zakazu. Miejsca te miały być wskazywane przez samorządy lokalne.

Piwo nad Wisłą - Kraków. Czy można pić piwo nad Wisłą w Krakowie?

Kraków znany jest z wielu pięknych miejsc. Bez wątpienia jednym z najbardziej malowniczych są krakowskie bulwary - miejsce spotkań i odpoczynku dla wielu osób w gorące dni lata i wiosny. Niestety, od wielu lat wszyscy lubiący wypić na zewnątrz trochę alkoholu musieli się liczyć z możliwością otrzymania za tę przyjemność sporego rachunku - a dokładniej mandatu opiewającego na 100 zł. Czy jednak nowa ustawa, a także zmiany w Warszawie, w której zezwolono na picie piwa nie tylko na bulwarach, ale też na plaży na Wisłą, zmieniły stan rzeczy w Krakowie?

Kraków - piwo nad Wisłą nadal nie jest legalne

Niestety na zmiany się nie zanosi. Od wielu lat w Krakowie obowiązuje uchwała Rady Miasta która mówi o tym, że na terenach rekreacyjnych, do których należą bulwary, obowiązuje zakaz spożywania alkoholu. Od roku często toczą się rozmowy z mieszkańcami miasta na temat tego, czy zakaz taki powinien zostać zniesiony, jednak na zmianę chyba się nie zanosi. W Radzie Miasta powstał nawet pomysł na wprowadzenie prohibicji na terenach przylegających do bulwarów i zakazanie sprzedaży alkoholu w godzinach 22-6, ale rozporządzenie nie przeszło głosowania.

- Nie mam żadnego problemu z tym, by picie alkoholu na bulwarach było legalne. To miejsce wypoczynku, oddalone od mieszkań, myślę, że dla okolicznych mieszkańców bardziej uciążliwe mogą być imprezy organizowane na bulwarach, niż rozmowy osób, które spotkały się, by wypić piwo. [...] Oczywiście powstaje pytanie, jak po ewentualnej zmianie prawa służby poradzą sobie z osobami pijącymi alkohol, które utrudniają innym funkcjonowanie. Dlatego takie decyzje wymagają konsultacji z policją i strażą miejską - komentuje w rozmowie z Wyborcza.pl Aleksander Miszalski, radny Krakowa.

ZOBACZ TAKŻE NA PIKIO.PL:

  1. Chcesz się napić piwa nad Wisłą w Warszawie? Tutaj jest to legalne
  2. Życzenia na Dzień Strażaka. Nasi bohaterowie obchodzą swoje święto
  3. Czy można pić piwo nad Wisłą? Weź swoich przyjaciół
  4. Czas przygotować się do sezonu rowerowego. Czy masz już wszystko?
  5. Czy w Warszawie nad Wisłą można pić piwo? Odpowiedź nie jest prosta
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News