Oficjalnie: niższy PIT już od października. Prezydent podpisał ustawę

Oficjalnie: niższy PIT już od października. Prezydent podpisał ustawę Źródło: Pixabay/ piviso

Niższy PIT jest już potwierdzony. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, tym samym nowe przepisy wejdą w życie już 1 października 2019 roku.

PIT się zmienia. Podpis złożony przez prezydenta Andrzeja Dudę pod ustawą sprawił, że zaliczka na podatek spada z 18 do 17 procent. Nowa stawka będzie brana pod uwagę już od 1 października bieżącego roku. Zmiana wejdzie więc w życie przed wyborami parlamentarnymi, które odbędą się 13 października.

PIT spada do 17 procent

Obniżka PIT do 17 procent to kolejna ze zmian w podatkach, jaką wprowadziło Prawo i Sprawiedliwość. Wcześniej rząd przygotował likwidację podatku dochodowego dla osób do 26 roku życia. Zmiany w podatkach były ważnymi punktami programu PiS w kampanii wyborczej - wprowadzenie korzystnych przepisów na pewno pomoże w walce o głosy. 

Nowelizacja zakłada obniżkę do 17 procent, ale zachowuje stawkę 32 procentową dla dochodów przekraczających 85.528 złotych. Przepis obowiązuje wszystkich podatników, także emerytów i przedsiębiorców, którzy do rozliczeń nie wybrali podatku liniowego lub ryczałtu od przychodów ewidencjowanych. 

Podwyższone koszty uzyskania przychodu

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Prócz samego zapisu o zniżce, w ustawie znalazły się regulacje określające nową wysokość kosztów pracowniczych. Koszt uzyskania przychodu został odpowiednio podwyższony. Regulacje określają wzrost miesięczny i w skali roku. Koszty podstawowe wzrastają ze 111,25 złotych do 250 złotych miesięcznie (w skali roku z 1.335 do 3.000 złotych) w przypadku pracowników, uzyskujących przychód z tytułu jednej umowy o pracę.

Dzisiaj grzeje: 1. Gwiazda TVN przez chorobę syna rzuciła karierę. Jest nieuleczalnie chory, dla niego poświęciła wszystko
2. Straszna katastrofa lotnicza za granicą! Skrzydło rozcięło dom, pilot wyleciał w powietrze

Jeżeli pracownik otrzymuje przychody z kilku umów, koszty za rok podatkowy nie mogą przekroczyć 4500 złotych. W przypadku osób dojeżdżających do pracy z innej miejscowości, koszty zostały zwiększone ze 139,06 zł do 300 zł miesięcznie, a za rok podatkowy nie mogą przekroczyć 3600 złotych. Dla pracowników dojeżdżających na kilka etatów oraz podatników nie otrzymujących dodatku za rozłąkę, koszty te nie mogą zaś przekroczyć 5400 złotych.

Najlepsze newsy dnia:

  1. MILIONY Polaków oszukanych. Oszuści sprzedawali rozcieńczone mleko
  2. Dramat polskiej piosenkarki. Jej kochanek popełnił samobójstwo, znaleziono go w wannie z workiem foliowym na głowie
  3. Gwiazdor TVN w wulgarnych, szowinistycznych i niegodnych splunięcia słowach upokorzył Dodę na wizji
  4. Dieta Magdy Gessler podbija Polskę. Schudła w zastraszającym tempie
  5. Tragedia i cud w Toruniu. Malutkie dziecko wypadło z 11 piętra i ciągle żyje. Może umrzeć w ciągu następnych godzin

Źródło: Wprost

Następny artykuł