Pięcioro pisarzy, którzy w czwartek mieli odebrać z rąk ministra kultury i dziedzictwa narodowego medale „Gloria Artis”, postanowiło zbojkotować tę uroczystość. To wyraz sprzeciwu artystów wobec działań PiS, które zostało określone „władzą łamiącą zasady demokracji w Polsce”.

Iwona Smolka, Kazimierz Orłoś, Piotr Matywiecki, Tomasz Łubieński, Grzegorz Kasdepke – to pięcioro artystów, którzy odmówili odebrania nagród honorujących ich dorobek. Tym samym nie pojawią się na czwartkowym rozdaniu medali „Zasłużony kulturze – Gloria Artis”.

Absencja pięciorga pisarzy znacznie uszczupli grono pisarzy na czwartkowej uroczystości. Planowano bowiem, że medale otrzyma 13 osób. Teraz ta liczba zmniejszyła się do 8. Każdy z pięciorga pisarzy zdążył już oficjalnie poinformować o tym, że nie przyjmie nagrody.

Powodem, dla którego odmówili przyjęcia odznaczeń, jest sprzeciw wobec działaniom partii rządzącej. Kazimierz Orłoś stwierdził, że PiS jest „władzą łamiącą demokrację” – „Nie chcę odznaczenia od przedstawicieli władzy łamiącej zasady demokracji w Polsce”.

Z kolei Piotr Matywiecki oburzony jest związkami między PiS a Radiem Maryja, a także stosunkiem Glińskiego do działań rządu:

„Ubódł mnie list ministra Glińskiego do ojca Rydzyka, w którym wychwalał działalność Radia Maryja (…) Napisałem mu więc, że moim zdaniem jest to rozgłośnia krzewiąca antykulturę i nietolerancję, z czym trudno mi się pogodzić, oraz że jako wicepremier akceptuje on działania obecnego rządu, a te uważam za sprzeczne z kanonami demokracji”.

„Gdybym z jego rąk przyjął odznaczenie, byłaby to obłuda” – dodał Matywiecki.

Natomiast Grzegorz Kasdepke pisał o proteście przeciw upolitycznianiu kultury i stylowi „polityki kulturalnej” Glińskiego:

„Protestując przeciwko wyraźnym próbom upolityczniania kultury, a jednocześnie nie zgadzając się z zaproponowanym przez Pana stylem uprawiania polityki kulturalnej, rezygnuję z przyjęcia brązowego odznaczenia Gloria Artis”.

Obserwuj Pikio.pl, by być na bieżąco:


źródło: natemat.pl
pt

Zobacz również