PiS zdecydował! Z Polski zniknie prawie 100... miast

PiS zdecydował! Z Polski zniknie prawie 100... miast Źródło: Wikimedia commons

Szykuje się prawdziwa rewolucja na mapie Polski. Decyzją Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji z mapy Polski zniknie prawie 100 miast.

Planowane zmiany zostały już podpisane przez szefa MSWiA Mariusza Błaszczaka. Znikną 93 miejscowości położone na terenie 43 gmin, 40 powiatów i 16 województw. ZOBACZ TAKŻE: Konflikt Błaszczaka i Streżyńskiej Od stycznia na mapie Polski próżno będzie szukać takich miejscowości, jak: Ameryka (gmina Lubień Kujawski), Łapówka (gmina Bojanów), Zgoda (gmina Sieradz), Strzelce (gmina Łasin), Pawlikowice Drugie (gmina Pabianice), Wszemil (gmina Namysłów) czy Rudno (gmina Wolsztyn).

Archaiczne nazwy

Jak informuje Radio ZET, powodem zmian ma być to, że w ocenie ministerstwa usuwane miejscowości są archaiczne, nikt od wielu lat już nie używa ich nazw. Najczęściej zostały wchłonięte przez okoliczne miasteczka i wsie. Często tylko najstarsi mieszkańcy pamiętają stare nazwy. Zmiany MSWiA dotyczą w sumie 218 przypadków. Poza zniesieniem 93 nazw miejscowości urzędnicy mają ustalić również 19 nazw miejscowości oraz 34 nazwy obiektów fizjograficznych (las, nizina, wyżyna, rzeka). Modyfikacji ulegną także nazwy i określenia rodzajów 58 miejscowości oraz 14 obiektów. Rządowe Centrum Legislacji informuje, że wszystkie zmiany zostały ustalone z mieszkańcami. ZOBACZ TAKŻE: Ta polska wieś ZACHWYCA ludzi na całym świecie!

Są i nowe miasta

W Polsce znajdują się obecnie 923 miasta i 52 529 wsi. W 2017 roku prawa miejskie uzyskały 4 miejscowości: Mielno, Morawica, Opatówek oraz Rejowiec. Nadawanie miejscowościom statusu miasta jest postrzegane nie tylko jako element prestiżu i/lub sprawiedliwości historycznej, lecz także jako katalizator wyrównania przestrzennie niespójnego rozwoju społeczno-ekonomicznego, co prowadzić ma do poprawienia obsługi obszarów wiejskich. Ostatnio roczna liczba miejscowości, którym nadawane są prawa miejskie drastycznie wzrosła. Jest to szczególnie widoczne od wygranych w 2015 r. wyborów parlamentarnych przez Prawo i Sprawiedliwość, którego pryncypia i założenia polityki historycznej zabiegają o przywrócenie tzw. sprawiedliwości dziejowej, w tym restytuowania małych (nawet bardzo małych) miast zdegradowanych na skutek reformy carskiej (np. w przypadku liczącej zaledwie 500 mieszkańców Wiślicy). Źródło: RMF FM

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News