To już nie pierwszy raz, kiedy były premier zostaje wezwany do prokuratury. Donald Tusk był już przesłuchiwany w Prokuraturze Krajowej w kwietniu w związku ze sprawą byłych szefów Służby Kontrwywiadu Wojskowego. Teraz ponownie ma stawić się w prokuraturze przy ulicy Rakowieckiej. Jest już odpowiedź jego pełnomocnika, Romana Giertycha.

Na przesłuchanie w sprawie katastrofy smoleńskiej Tusk jeszcze się nie stawił. Był już na nie wzywany 5 lipca, jednak wówczas poinformował, że „z powodu obowiązków przewodniczącego Rady Europejskiej nie stawi się przesłuchanie”. Teraz jest jasna odpowiedź Giertycha, który zapowiedział, że przewodniczący Rady Europejskiej stawi się w prokuraturze.

– Pan przewodniczący stawi się w przyszłym tygodniu, jeżeli nie pojawią się jakieś inne nieprzewidziane okoliczności. Mam nadzieję, że to przesłuchanie przebiegnie w dobrej atmosferze w tym znaczeniu, że będzie szybsze niż poprzednie – powiedział Giertych.

Tusk ma przybyć do Polski 3 sierpnia. Tego dnia o godzinie 10:00 zacznie się jego przesłuchanie w Prokuraturze Krajowej. Jak mówił Giertych, nie wiadomo, jakie pytania zostaną zadane Tuskowi. Mecenas liczy jednak, że zbliżające się przesłuchanie zostanie przeprowadzone sprawniej. Na ostatnim, które dłużyło się niemiłosiernie, zadano Tuskowi ponad 100 pytań.

Wiadomo, że były premier ma zostać przesłuchany w charakterze świadka. Śledczym chodzi o jego zeznania w sprawie nieprawidłowości i niedopełnienia obowiązków w sprawie transportu i sekcji zwłok ofiar tragedii w Smoleńsku. Chodzi m.in. o to, że w kilku trumnach znajdowały się szczątki więcej niż jednej osoby. Prokuratorzy mają zbadać, co sprawiło, że doszło do tak przerażających uchybień.

...

Zobacz również