Wyborcy PiS nie wiedzą, skąd rząd bierze pieniądze na 500 plus. Ręce opadają

Wyborcy PiS nie wiedzą, skąd rząd bierze pieniądze na 500 plus. Ręce opadają Źródło: Zdrojowa TV

PiS zbudował swój sukces wyborczy m. in. na bazie programu "Rodzina 500 Plus". Ostatnia konwencja partii i słowa Jarosława Kaczyńskiego o rozszerzeniu świadczeń na pierwsze dziecko wywołała lawinę komentarzy. Media postanowiły w tej zadać pytanie Polakom, skąd rząd bierze środki na świadczenia socjalne. Niewiedza rodaków może przygnębiać.

PiS może dziś liczyć na poparcie sięgające nawet 40 procent - dowodzi ostatni sondaż dla "Do Rzeczy". Partia rządząca opiera się kolejnym aferom i negatywnym wydźwiękom, płynącym chociażby z taśm Kaczyńskiego czy Morawieckiego. Sukces rządu opiera się m. in. na szybkim wdrożeniu programu "Rodzina 500 plus". Podobnego systemu świadczeń za niepełnoletnie dzieci nie było w historii Polski.

PiS utrzymuje wysokie poparcie dzięki 500 plus. Polacy nie wiedzą jednak, skąd rząd bierze pieniądze na świadczenia

Zapowiedź prezesa PiS o rozszerzeniu programu na wszystkie dzieci, bez kryterium dochodowego, wywołała niekończącą się dyskusję o możliwościach finansowych państwa. Komentatorzy szacują, że koszty programu skoczyłyby wówczas do ok. 40 miliardów złotych rocznie. 

Obietnica Kaczyńskiego stała się pretekstem do zweryfikowania wiedzy Polaków. Serwis Ciekaweliczby.pl przywołał badanie firmy Ariadna, która zapytała rodaków o to, skąd rząd bierze środki na wypłatę 500 plus.

Polacy mieli do wyboru kilka odpowiedzi - ich podatki, podatki innych osób, pieniądze rządu, podatki płacone przez firmy i inne. Prawidłowa odpowiedź jest oczywiście jedna - świadczenia wypłacane są z naszych podatków, które składają się na coroczny budżet państwa. 

Wyniki badania zaskakują. Czytamy, że co piąty Polak (21 proc.) nie wie, skąd rząd finansuje program 500 plus. Prawidłową odpowiedź wskazał, co trzeci pytany (38 proc.). 

Badanie przeprowadzono również z uwzględnieniem sympatii politycznych. W tym miejscu wnioski są co najmniej zaskakujące. Czytamy bowiem, że co czwarty wyborca PiS jest zdania, iż rząd ma swoje pieniądze, z których wypłacane jest 500 plus! 

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Bardziej świadomi sprawy są wyborcy PO - w tym gronie świadomymi, że 500 plus wypłacane jest ze środków podatników jest 55 proc. sympatyków opozycji. Do niewiedzy w temacie środków na 500 plus przyznaje się natomiast aż 41 proc. sympatyzujących z klubem Kukiz'15.

Wyniki badania potwierdzają, że wiedza o podstawach ekonomicznych Polaków pozostawia wiele do życzenia. W końcu świadomość, skąd wypłacane jest 500 plus, przekłada się na poparcie wyborcze i światopogląd, którym coraz mocniej poróżniamy się we własnych rodzinach. 

ZOBACZ TAKŻE NA PIKIO.PL

  1. Agnieszka Chylińska bez makijażu na Instagramie. Fani są zachwyceni: „Piękna kobietka”
  2. Gosia Baczyńska schudła! Projektantka wygląda zjawiskowo
  3. Reportaż DDTVN oburzył widzów. "Oderwani od rzeczywistości, chyba kogoś poniosło"
  4. Oni ze sobą są?! Julia Wieniawa w objęciach znanego aktora
  5. Odpowiedź Piotra Żyły na pytanie dziennikarza rozkłada na łopatki! Płaczemy ze śmiechu
  6. Dwuznaczny żart Kasi Cichopek. Lepsze opowiada tylko prowadzący Familiady

źródło: Ciekaweliczby

Następny artykuł