Najnowsze dane opublikowane przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego szokują. Tak złej sytuacji nie było w Kościele od 40 lat. W wyniki nie może uwierzyć nawet partia rządząca, która przekonana była, że Polska jest krajem silnym w wierze. Szefostwo formacji jest w szoku, podobnie jak kościelni hierarchowie.

Z danych Instytutu wynika, że spośród wiernych, których w Polsce jest coraz mniej (93%), w 2016 roku w mszach uczestniczyło jedynie 36%. Żeby tego było mało – tylko 16% przystąpiło do komunii świętej. To spadek o 3 punkty procentowe w przypadku uczestnictwa w mszach i o 1 punkt w przystępowaniu do komunii względem 2015 roku.

Szef ISKK, ksiądz Wojciech Sadłoń, zakłada, że w 2017 roku będzie jeszcze gorzej. Przypomina, że 2016 rok był dla Kościoła „chudy”, choć wówczas miejsce miały Światowe Dni Młodzieży, co powinno ożywić wiarę w kraju.

ZOBACZ TAKŻE: Ale zaskoczenie! Polski Kościół właśnie wypowiedział PiS WOJNĘ

Hierarchowie i PiS w szoku

Jak się okazuje, to najgorszy wynik Kościoła od niemal 40 lat. Ostatnio tak niskie noty były na początku lat 80., kiedy życie utrudniała komunistyczna władza i coraz większe represje na obywatelach.

Sytuacja ta dziwi Prawo i Sprawiedliwość, które nie może uwierzyć w tak wielki spadek wiary wśród Polaków. Dotąd wszyscy politycy PiS byli przekonani, że wybór ich formacji był powodowany związkami partii z Kościołem. Teraz okazuje się, że Polacy, zamiast umacniać się w wierze, coraz bardziej słabną. Według niektórych, winny jest fakt, że od kiedy PiS stanęło u władzy, Kościół utożsamia się z tą partią i uczestnictwo w jego życiu ma już lekkie zabarwienie polityczne.

ZOBACZ TAKŻE: Krwawy zamach na kościół! Mnóstwo ofiar śmiertelnych, dziesiątki rannych

źródło: interia.pl

Gdzie pracował młody Bergoglio? Szokujące! 10 nieznanych faktów o papieżu Franciszku


10 przepowiedni, które okazały się prawdą