Opozycja nie może uwierzyć w to, co robi PiS. Właśnie bowiem okazuje się, że władza przestraszyła się grożącej jej kary i postanowiła podporządkować się narzuconym warunkom. Jak powiedział minister spraw zagranicznych, Witold Waszczykowski, rząd Beaty Szydło zrobi wszystko, by uniknąć ukarania.

Chodzi o kary finansowe za wycinkę Puszczy Białowieskiej. Nałożone przez Unię Europejską na Polskę obostrzenia niebawem wejdą w życie, jeśli Rada Ministrów szybko nie zareaguje. Mowa o 100 tys. euro dziennie, jeśli władza nie zaprzestanie wycinki. Zgodnie ze słowami szefa resortu dyplomacji, wstępne analizy dotyczące odpowiedzi Trybunału Sprawiedliwości UE w kwestii wycinki będą we wtorek.

– Wstępne analizy będą dopiero najprawdopodobniej najwcześniej we wtorek, będą dostępne dla pani premier i innych członków rządu i dopiero wtedy będziemy decydować o dalszym postępowaniu, ale będziemy robić wszystko, żeby uniknąć kar finansowych – powiedział szef MSZ.

Bez premier nie powiemy nic

Waszczykowski zaznaczył, że rząd musi wypracować jedno zdanie w tej kwestii, dlatego też bez Beaty Szydło i ustalenia z nią polityki w sprawie kar za wycinkę, nikt nie zabierze głosu. Władza wyraźnie przestraszyła się kary, którą zagroziła Unia.

– Nie wydaje mi się, żeby do czasu, aż pani premier zostanie zapoznana z tą analizą, organizować jakieś odpowiedzi i odpowiadać już światu, Komisji, Europie czy komukolwiek. W związku z tym najpierw musimy się zastanowić, przedstawić analizy wstępne pani premier i wtedy zdecydujemy czy będzie to odpowiedź kierowana przez Ministerstwo Środowiska, czy tylko na podstawie decyzję rządu i argumenty Ministerstwa Środowiska będzie to odpowiedź ministra spraw zagranicznych – zaznaczył Waszczykowski.

Minister zaznaczył, że priorytetem w tej sprawie jest uniknięcie opłat za wycinkę. Władze nie zamierzają nakładać na polski budżet kolejnych obciążeń i chcą respektować prawo UE. Nikt z rządzących nie dąży bowiem do opuszczenia struktur wspólnoty.

– Po analizie będziemy się zastanawiali, jak zareagować, natomiast oczywiście główną wytyczną naszej pracy wobec tego stanowiska Trybunału jest to, aby uniknąć kar finansowych, aby polski budżet nie został obciążony dodatkowymi wydatkami z tytułu niewykonania wyroku – podkreślił szef resortu dyplomacji.

źródło: rmf24.pl

Kim jest mąż Beaty Szydło? Imponujące! 10 nieznanych faktów z życia premier


Aleksander Kwaśniewski skończył 63 lata - oto najlepsze MEMY z jego udziałem!

Zobacz również