Niesamowity sondaż. Koalicja Europejska WYGRYWA z Prawem i Sprawiedliwością

Niesamowity sondaż. Koalicja Europejska WYGRYWA z Prawem i Sprawiedliwością Źródło: Pixabay

PiS zagrożony. Opublikowano zaskakujące wyniki sondażu dotyczące wyborów do Parlamentu Europejskiego. Wynika z niego, że Koalicja Europejska ma przewagę nad Prawem i Sprawiedliwością. Jest jednak pewien warunek.

Już w maju 2019 Polacy staną przed trudnym wyborem. Będą musieli wybrać, jaka partia zasiądzie w Parlamencie Europejskim. Na razie politycy mają czas, by zaprezentować swoje programy i propozycje. Tymczasem już wiadomo, jak prezentują się przypuszczalne wyniki głosowania. W specjalnym sondażu Polacy wybrali swoich przedstawicieli do Parlamentu Europejskiego. Wyniki są zaskakujące - zwłaszcza dla partii PiS.

PiS przegrywa wybory

PiS z pewnością nie cieszy się z wyników opublikowanych przez Radio Zet. Badanie przeprowadzone przez Instytut Badań Społecznych i Rynkowych w dniach 18-19 lutego pokazuje zaskakujące wyniki.

PiS przegrywa 4 punktami wyborczymi z Koalicją Europejską, która zdobyłaby 38,5 procent głosów. Aby uzyskać taki wynik, musi jednak zostać spełniony jeden warunek. Koalicja musiałaby wystąpić w składzie  Platforma Obywatelska, Nowoczesna, SLD, PSL, Zieloni i Inicjatywa Polska Barbary Nowackiej. Oznacza to, że do KE musiałoby przyłączyć się PSL i Nowoczesna. Jeśli tak by się stało, zwycięstwo wyborów byłby pewne. Na razie jednak oba ugrupowania nie podjęły ostatecznej decyzji. 

PiS, czyli Zjednoczona Prawica, znalazł się na drugim miejscu. Osiągnął wynik 34,7 procent głosów wszystkich respondentów. Próg wyborczy w wyborach do Parlamentu Europejskiego przekroczyły jeszcze dwie partie - Wiosna Roberta Biedronia z wynikiem 8,9 procent i Kukiz'15, który uzyskał 6,6 procent głosów.

Inni przegrani

W wyborach bierze także udział jeszcze Koalicja Propolska, w której skład wchodzą ugrupowanie Janusza Korwina-Mikke, Liroy, Ruch Narodowy i Godek. Uzyskała 3,7 procent głosów respondentów i nie przekroczyła progu wyborczego. Partia Razem także dostała za małą ilość głów - 1,7 procent.

5,9 procent osób udzieliło odpowiedzi "Nie wiem/trudno powiedzieć". To właśnie o niezdecydowane osoby będzie trwała najbardziej zacięta walka wśród wszystkich partii biorących udział w wyborach. PiS z pewnością będzie chciał przekonać jak największą liczbę wyborców. Problem może mieć Koalicja Europejska, której sukces zależy od decyzji PSL i Nowoczesnej. 

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News