Udało im się! PiS NIE wygra wyborów

Udało im się! PiS NIE wygra wyborów Źródło: fot. flickr.com

To pierwsze od dawna badanie, z którego wynika że PiS znajduje się w naprawdę trudnej sytuacji. Jeśli ta tendencja się nie zmieni, w najbliższych wyborach partia rządząca może definitywnie przegrać.

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez IBRiS na zlecenie portalu Onet.pl PiS traci poparcie, za to wyraźnie zyskuje główna partia opozycyjna, czyli PO. Największy spadek zaliczyło ugrupowanie, które jest uznawane za potencjalnego koalicjanta obozu rządzącego, czyli Kukiz'15.

PiS przegra wybory? Niepokój w partii

Wprawdzie w najnowszym sondażu IBRiS partia Kaczyńskiego nadal jest na czele. Notuje jednak poparcie jedynie 33,3%, co oznacza stratę o 1,2 pkt proc. w porównaniu do analogicznego badania. Na drugim miejscu jest wyraźnie zwyżkująca Platforma Obywatelska. Na PO chciałoby zagłosować 27,6% wyborców, co oznacza zysk o 3,3 pkt. proc. Na trzecim miejscu jest SLD z poparciem 9,9%. To także wzrost - o 0,7 pkt. proc w porównaniu z kwietniowym badaniem. Mocno oberwało ugrupowanie Kukiz'15. To największa strata, która wyniosła aż 4,5 pkt. proc. Weszłoby wprawdzie do Sejmu, ale z 5. miejsca z poparciem zaledwie 5,2%. Lepszy wynik ma nawet PSL - 5,3%.

Byli w Sejmie, będą poza Sejmem

Do Sejmu nie weszłaby Nowoczesna, która jest w izbie obecnie 4. siłą. Partia Katarzyny Lubnauer notuje poparcie 4,1%. To kolejny sondaż, w którym ugrupowanie to znajduje się pod progiem wyborczym. Progu nie przekraczają także partia Razem - 3,2% poparcia i partia Wolność - 2%. W stosunku do obecnego stanu izby niższej parlamentu, z sondażu wynikają poważne zmiany. Między innymi ponownie na dość duże poparcie może liczyć partia, która niedawno całkowicie zniknęła z parlamentu - Sojusz Lewicy Demokratycznej.

PiS przegra te wybory?

Stoimy przez maratonem wyborczym, który rozpocznie się wyborami samorządowymi w październiku 2018 roku. Rok 2019 stanie pod znakiem czerwcowych wyborów do Parlamentu Europejskiego i wyborów do Sejmu pod koniec roku. W 2020 roku będziemy znów świadkami starcia kandydatów o fotel prezydencki. Rok 2019 jest dla PiS-u najważniejszy, jednak już najbliższe wybory będą "najważniejszym sondażem". Od nich zależy wiele w prowadzonej polityce partii. Z obecnego sondażu wynika, że w ewentualnych wyborach parlamentarnych PiS może stracić stabilną większość. Poparcie partii przekłada się na niecałe 190 mandatów. Na dodatek większość parlamentarna wymaga ponad 230 posłów. Przy takich wynikach nawet koalicja z ugrupowaniem Kukiz'15 (ok. 28 mandatów) nie da takiej większości. Tymczasem PO zawiązując koalicję z PSL i Nowoczesną ma szansę na osiągnięcie poparcia dającego większość i stabilizację. Jarosław Kaczyński musi zewrzeć szeregi partii, jeśli chce wygrać kolejne wybory i znów cieszyć się spokojem stabilnej władzy. Chcesz coś nagłośnić? Wiesz o bulwersującej sytuacji, która wymaga zainteresowania mediów? Wyślij maila na adres: naglasniamy@pikio.pl. Na pewno przyjrzymy się Twojej sprawie. WARTO PRZECZYTAĆ:
  1. Wybory samorządowe 2018: Znamy kandydatów PiS na prezydentów
  2. Kto wygra wybory - Tusk czy Duda? PRZEŁOMOWY sondaż
  3. Zborowski o wyborcach PiS: "Paskudni, obrzydliwi i obli ludzie"
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News