PiS jeszcze kilka lat temu głośno nawoływało do ustalenia 11 lipca Dniem Męczeństwa Kresowian. Jednak będąc u władzy niechętnie podejmuje ten temat. Mimo, że w Sejmie złożono trzy projekty ustaw dotyczących ustalenia dnia upamiętniającego rzeź wołyńską na 11. lipca, wszystkie utknęły.

Te trzy projekty pochodzą kolejno od ugrupowania Pawła Kukiza, Polskiego Stronnictwa Ludowego i samego PiS. Wątpliwe jest jednak, by do 11 lipca zostały rozpatrzone i uchwalone. Wywołało to niemałą złość w liderze Kukiz’15, który stwierdził, że „Bóg PiSowców osądzi”, o czym pisał na swoim koncie na Facebooku.

źródło: printscreen/facebook.com
źródło: printscreen/facebook.com

Zdaniem wiceministra kultury, Jarosława Sellina, lepszym datą dla Dnia Męczeństwa Kresowian byłby 17 września. Zdaniem posła PiS, to nie Ukraińcy są głównymi odpowiedzialnymi rzezi, ZSRR. Choć poseł określił mord na Wołyniu „ukraińskim” to stwierdził, że był on „przyczynkiem do tego, co zrobili Sowieci”.

„Ten symboliczny dzień męczeństwa nie powinien być wyznaczany na 11 lipca, bo to był mord ludobójczy, jeden z najbardziej tragicznych epizodów dotyczących męczeństwa Polaków na Wschodzie. Ale by go nie było, gdyby nam państwa nie rozebrali hitlerowscy Niemcy i Sowieci. Uważamy, że główny nacisk, jeśli chodzi o to, kto jest winny, jeśli chodzi o męczeństwo Polaków na Wschodzie, powinien być skierowany na Sowietów. A przyczynkiem do tego, co zrobili, jest straszliwy mord nacjonalistyczny, ukraiński, ludobójczy na Wołyniu. Dlatego ten dzień męczeństwa powinien palcem wskazywać głównego winowajcę, jakim było państwo sowieckie” – mówi Sellin.

Co ciekawe, wbrew działaniom Sejmu Senat w czwartek przyjął uchwałę „w sprawie oddania hołdu ofiarom ludobójstwa dokonanego przez nacjonalistów ukraińskich na obywatelach II Rzeczypospolitej w latach 1939–1945”. Senat zwrócił uwagę nie tylko na śmierć Polaków, ale też na ofiarę Czechów, Żydów, Ormian, a także Ukraińców. W swojej uchwale apeluje też, by Sejm „ustanowił dzień 11 lipca Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP”.

POLUB FANPAGE PLURALISTYCZNEGO, BEZSTRONNEGO SERWISU O POLITYCE, BY BYĆ NA BIEŻĄCO

Obserwuj Pikio.pl na Twitterze, tam więcej informacji!

źródło: natemat.pl
pt

...

Zobacz również