Przed ogromnymi protestami pod Sądem Najwyższym zapowiadanymi na dzisiejszy dzień Zbigniew Ziobro zajął w wywiadzie dla TVP naprawdę zaskakujące stanowisko. Minister sprawiedliwości stwierdził otwarcie, iż dla niego możliwe są zmiany w kontrowersyjnej ustawie o SN.

W mijającym tygodniu przegłosowano ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa i sądach powszechnych, a także projekt dotyczący działania Sądu Najwyższego. Według Zbigniewa Ziobry wprowadzane przez PiS zmiany nie mają na celu wzmocnienia pozycji polityków partii rządzącej. Powinny raczej „przywrócić standardy europejskie”, które umożliwią „realną kontrolę” sądów.

Jednocześnie minister zaznaczył, że możliwe są jeszcze zmiany w ustawie o SN. Nie wyklucza także skorzystania z poprawek proponowanych przez opozycję. Zaznaczył jednak, że aby tak się stało, musiałaby ona wykazać chęć rozmowy, której partia rządząca na razie nie widzi.

Sam fakt, iż kontrowersyjne słowa Ziobry padły akurat dziś, jest bardzo ciekawą polityczną zagrywką. Czas jednak pokaże, czy znajdzie ona jakiekolwiek odzwierciedlenie w sejmowej rzeczywistości.

...

Zobacz również

Zobacz również