PiS ma nietypowy sposób na zwycięstwo w wyborach. Trzykrotnie powiększą Warszawę

PiS ma nietypowy sposób na zwycięstwo w wyborach. Trzykrotnie powiększą Warszawę Źródło: fot. wikimedia commons - Adrian Grycuk

Kończą się prace nad projektem ustawy, który powiększy powierzchnię stolicy aż trzykrotnie. W jakim celu? Zdaniem komentatorów chodzi o to, żeby zwiększyć szansę PiS na zwycięstwo w zbliżających się wyborach samorządowych. 

Od dawna wiadomo, że w dużych miastach polityczne sympatie rozkładają się bardzo równomiernie. Nawet z obecnym, naprawdę dużym poparciem PiS nie może być całkiem pewien zwycięstwa w stołecznych wyborach samorządowych. Dowód? W ostatnich wyborach parlamentarnych PiS zniszczył konkurencję, zdobywając - po raz pierwszy w historii III RP - możliwość samodzielnego rządzenia krajem. Mimo tego, w Warszawie Ewa Kopacz (230 894 głosy) pokonała Jarosława Kaczyńskiego (202 424 głosy) w starciu partyjnych liderów. Nawet obecnie, chociaż PiS cieszy się w Warszawie większym poparciem niż opozycja, to różnica nie jest na tyle duża, aby Kaczyński mógł być pewien zwycięstwa w wyborach samorządowych. Dużo pewniejsza jest pozycja PiS w małych miejscowościach. Stąd też pomysł, aby przyłączyć do stolicy 18 okolicznych gmin. Taki zabieg zmieni strukturę społeczności Warszawy, a w efekcie przełoży się na większe poparcie dla rządu.

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News