Posłowie Prawa i Sprawiedliwości oraz Platformy Obywatelskiej złożyli dwa projekty ustaw. Jaki byłby efekt ich przyjęcia? Częściowa prohibicja. 

Oba projekty zakładają znaczne ograniczenie możliwości sprzedaży alkoholu na terenie całego kraju. Chodzi tu o szereg zmian, między innymi zakazujących sprzedaży alkoholu nocą.

Jeśli posłowie ustanowią antyalkoholowe prawo, gminy będą mogły zakazać sprzedaży alkoholu nocą, a więc od 22 do 6. Na tym jednak nie skończyłyby się nowe uprawnienia samorządów. Politycy dostaną do ręki narzędzia, dzięki którym będą mogli wedle uznania zakazać sprzedaży alkoholu w wybranych przez siebie miejscach, dniach czy nawet godzinach. Możliwe stanie się również odgórne ograniczenie liczby sklepów sprzedających napoje wyskokowe.

Na przestrzeni ostatnich tygodni jest to kolejna już inicjatywa mająca na celu utrudnić Polakom dostęp do alkoholu. Wcześniej mówiło się między innymi o pomyśle PARPA, które domagało się zwiększenia akcyzy. W skutek podwyżki najbardziej podrożałoby wino. Według ekspertyzy przygotowanej na zlecenie PARPA, w przypadku wina akcyza wzrosłaby z obecnych 1,58 zł do aż 6,84 zł za litr. Przy piwie wzrost nie byłby tak duży. Akcyza zmieniłaby się z 0,48 zł do 1,43 zł w przypadku półlitrowej butelki czy puszki.

źródło: gazeta

Zobacz również