Awantura w Sejmie o Wołyń. PiS: Odpowiedzialni są Sowieci. Opozycja: To zdrada i głupota

Awantura w Sejmie o Wołyń. PiS: Odpowiedzialni są Sowieci. Opozycja: To zdrada i głupota Źródło: fot. wikimedia / Katarzyna Czerwińska

Rzeź wołyńska, to przerażająca zbrodnia, która od lat wzbudza wielkie emocje. Choć w czasie tego okropnego ludobójstwa Polski tak naprawdę nie było na mapie (tereny II RP zajmowały wtedy ZSRR i III Rzesza), to właśnie Polacy stali się ofiarami ukraińskich nacjonalistów.

Choć od krwawej kaźni minęło już wiele lat, to dalej jest ona powodem sporów i to nie tylko na linii Polska-Ukraina. Rzeź wołyńska dzieli także samych Polaków. W tym wypadku, stała się przyczyną konfliktu Prawa i Sprawiedliwości oraz Kukiz '15.

O co chodzi? Otóż klub Pawła Kukiza chciałby, aby 11 lipca stał się dniem pamięci ofiar rzezi wołyńskiej. Prawo i Sprawiedliwość ma jednak inny pogląd w tej sprawie.

- Nie byłoby go, gdyby nam państwa nie rozebrali Niemcy i Sowieci. Uważamy, że główny nacisk na to, kto jest winny, jeśli chodzi o męczeństwo Polaków, powinien być kierowany na Sowietów - tłumaczył Jarosław Sellin z PiS. Jego zdaniem, upamiętnienie ofiar rzezi wołyńskiej 17 września (to wtedy ZSRR zaatakowało Polskę) w zupełności wystarczy.

PiS robi wszystko by uciec od nazwania mordu na Polakach, dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów, po imieniu. Nie wiem jakie są tego powody ale szczerze mówiąc niewiele mnie to obchodzi. Na Ukrainie szerzy się kult Bandery i jego "żołnierzy" . Siepaczy, okrutnych morderców, którzy zamęczali Polaków jak i SWOICH rodaków metodami, których nie wymyśliłby najbardziej "kreatywny" scenarzysta horrorów. A co robi PiS? Po pierwsze Rocznicę Krwawej Niedzieli (11 lipca) chcą uhonorować w formie zwykłej uchwały. Ot, takie tam oswiadczenie Sejmu, że to "nieładne było".... Brak słów... Nasz projekt USTAWY, która nadaje rangi tej Rocznicy leżał od końca marca w Sejmie ale oni go nie zauważyli .... Dziś na Konwencie Seniorów (w składzie: wszyscy przewodniczący klubów parlamentarnych oraz marszałkowie Sejmu) poprosiliśmy (wcemarszalek Tyszka i ja) o to, by zwołać w poniedziałek 11 lipca specjalne posiedzenie Sejmu, aby choć w ten sposób dodatkowo uhonorować ofiary ludobójstwa na Kresach. I uwaga! PiS w KOALICJI z PO i Nowoczesną wspólnie twierdzą, ze owszem - upamiętnienie ofiar rzezi wołyńskiej jest konieczne, to jednak należy dążyć do pojednania z Ukrainą ..... Jedynie Kosiniak-Kamysz (szef klubu PSL) poparł naszą propozycję i przypomniał, że jego partia od lat walczy (chwała im za to) o okreslenie zbrodni banderowskich mianem ludobójstwa. W życiu bym się nie spodziewał takiego podejscia PiS do tak ważnej tożsamosciowo i historycznie dla Polaków kwestii. Jak Wam nie wstyd, Kolezanki i Koledzy z Klubu PiS? Szczególnie "szeregowym" jego członkom. Wam, którzy tak często szermujecie hasłem "Bóg, Honor, Ojczyzna". W niedziele, jak pójdziecie do Koscioła pomódlcie sie za Ofiary, które zginęły właśnie za Ojczyznę. A potem pomyślcie, co się stało z Waszym honorem. Kończę, by nie powiedzieć za wiele. P.S. Bardzo pomagałem Ukrainie w czasie Majdanu. Ryzykowałem zdrowiem, osadzeniem w ich więzieniu, wydałem mnóstwo pieniędzy, "zaraziłem" niesieniem pomocy Ukrainie wielu kreatywnych i wpływowych ludzi. Liczyłem na pojednanie. Ale najpierw na SPOWIEDŹ i potępienie banderyzmu. W nagrodę dostałem (dostaliśmy) "bohaterską UPA", pomniki Bandery i innych bandziorów. Nie zdziwie się, jesli wkrótce powstanie w Kijowie monument poświęcony SS Galizien a na odsłonięcie pojadą jacyś nasi partyjni dostojnicy by w ten sposób wyrazić jedność z Ukraińcami w walce o wolny Donbas.... Serio juz kończę bo za moment już całkiem mnie poniesie. - skomentował Paweł Kukiz

Równie ostro o postawie PiS wypowiedział się Robert Winnicki.

-  Zdrada - tylko to słowo opisuje, jak zachowuje się dzisiaj Prawo i Sprawiedliwość w sprawie kresowej [...] To jednak nie tylko zdrada sprawy kresowej, to jest również galopująca głupota - mówił.

Polub fanpage pluralistycznego, bezstronnego portalu:
Następny artykuł