Stan wyjątkowy w Rotterdamie. Zatrzymano tureckich ministrów (video+zdjęcia)

Stan wyjątkowy w Rotterdamie. Zatrzymano tureckich ministrów (video+zdjęcia)

Napięta sytuacja na linii Turcja - Holandia. Polityczne przepychanki doprowadziły do potężnego napięcia. Władze Holandii zabroniły wjazdu do swojego kraju szefowi tureckiej dyplomacji, Mevlutowi Cavusoglu. Na miejsce udała się turecka minister do spraw rodziny. Kobieta została jednak wydalona z kraju.

Protesty wybuchły w Rotterdamie w sobotę wieczorem. Szef tureckiej dyplomacji chciał wziąć udział w wiecu w Rotterdamie, w którym miał przekonywać lokalnych Turków do poparcia rządów obecnego prezydenta Turcji, Recepa Tayyipa Erdoğana. Holenderskie władze zablokowali jednak jego przyjazd do kraju i wycofali go na granicy. Rozwścieczyło to Turków zamieszkałych w Holandii. Ci zaczęli protestować przed tureckim konsulatem w Rotterdamie.

W sprawę zaangażowała się więc turecka minister do spraw rodziny, która akurat przebywała w Niemczech. Postanowiła udać się do konsulatu w Rotterdamie, przed którym protestowali Turcy. Eskortująca ją kolumna nie zdołała jednak dotrzeć na miejsce. Holenderska policja zatrzymała ją bowiem przed samą ambasadą.

Funkcjonariusze nie poprzestali jednak na zatrzymaniu minister. Ta została ostatecznie wydalona z kraju. Taki finał sprawy wściekł prezydenta Turcji, Recepa Tayyipa Erdogana, który złością zareagował na wieść, porównując rząd holenderski do nazistów. Wzmogło to protesty przed ambasadą, które doprowadziły do zamieszek na ulicach Rotterdamu.

źródło: twitter.com źródło: twitter.com źródło: twitter.com źródło: twitter.com źródło: twitter.com

pt

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News