To oficjalne. Mylili się ci, którzy uważali, że groźby, jakie Unia Europejska wytaczała przeciwko Polsce, nie będą miały pokrycia w rzeczywistości. Komisja Europejska podjęła w naszej sprawie ostateczne decyzje.

Właśnie dziś ruszyła procedura przeciwko Polsce, Czechom i Węgrom – państwom, które jako jedyne we wspólnocie nie zdecydowały się na branie udziału w programie relokacji uchodźców. Komisja Europejska wydała oficjalne oświadczenie. Polska będzie miała jedynie miesiąc na odpowiedź na postawione ultimatum dot. tego czy przyjmie do kraju uchodźców.

KE wszczyna postępowania w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego wobec Polski, Republiki Czeskiej i Węgier. Powodem jest niewywiązywanie się tych państw z obowiązków ciążących na nich (…) w sprawie relokacji – poinformowała Komisja Europejska.

Instytucja argumentuje swoją decyzję brakiem solidarności wymienionych państw członkowskich.

Wykazały też brak poszanowania dla swoich zobowiązań wobec Grecji, Włoch i pozostałych państw członkowskich – mówi o wymienionych państwach KE.

KE wzywa Polskę, Czechy i Węgry do usunięcia uchybienia. Oznacza to, że wymienione kraje mają podjąć się relokacji uchodźców. O decyzji KE poinformował poinformował we wtorek w Strasburgu unijny komisarz ds. migracji Dimitris Awramopulos.

źródło: Onet

...

Zobacz również