Prokuratorzy Instytutu Pamięci Narodowej weszli do domu nieżyjącego gen. Jaruzelskiego i rozpoczęli przeszukanie w asyście policji. Najprawdopodobniej chodzi o prywatne archiwum, podobne do tego, które ukrywał generał Kiszczak i dotarcie do nowych wątków. 

Rodzina generała Jaruzelskiego potwierdziła informacje, jakoby w domu generała miało trwać przeszukanie. W willi gen. Kiszczaka odnaleziono m.in dokumenty, które wywołały burzę dotyczącą przeszłości Lecha Wałęsy, który deklaruje, że akta zostały podrobione przez bezpiekę. Najprawdopodobniej, teraz IPN chce odnaleźć kolejne dokumenty, które mógł ukrywać gen. Jaruzelski.

Przeszukanie może również dotyczyć śledztwa w sprawie rzekomej współpracy generała z kontrwywiadem wojskowym „Informacją Wojskową”, które ma potwierdzić, że Jaruzelski był tajnym agentem na początku wojskowej kariery. Część historyków przekonuje, że to agenturalne koneksje odpowiadały za szybkie awanse oraz polityczne sukcesy. Generał miał występować pod pseudonimem „Wolski”.

Generał, jeszcze żyjąc, nie chciał komentować sprawy, ale tłumaczył, że może to mieć związek z jego walką z oddziałami UPA po II Wojnie Światowej.

Gazeta Wyborcza przekonuje, że IPN chce stać się policją historyczną. Środowiska skupione wokół prawicy, ubolewały zaś, że do tej pory prokuratorzy nie weszli do domu Jaruzelskiego w poszukiwaniu akt.

źródło: gazeta.pl

Starannie wyselekcjonowane wiadomości z Polski i ze świata. Podajemy tylko informacje, a opinie pozostawiamy Czytelnikom. Przedstawiamy wiadomości bez cenzury i bez linii redakcyjnej.