Największe afery na wykop.pl. Sposób, w jaki użytkownicy je przeprowadzają, może zaskoczyć

Największe afery na wykop.pl. Sposób, w jaki użytkownicy je przeprowadzają, może zaskoczyć Źródło: Wikipedia/Wykop.pl

Czy Wykop.pl to portal dla każdego? To hermetyczne środowisko żyjące wewnętrznymi aferami. Często słyszymy o różnych "wyciekach" informacji, dzięki czemu popularność serwisu wzrasta. Czym jest Wykop i czym żyją jego użytkownicy?

Wykop.pl to polski portal internetowy typu social news. Jest jednym z przykładów na to, jak polski serwis zbudowany na wzór tych zachodnich zamienia się w duży sukces. Pierwowzór Wykopu, czyli zagraniczny portal Digg, nie przyjął się bowiem wśród polskich internautów. Jesteśmy dosyć specyficzną grupą użytkowników. 

Serwis Wykop założył w 2005 roku - wtedy uczeń średniej szkoły - Piotr Chmolowski razem z programistami związanymi z Yume.com. Następnie portal został przejęty przez Grupę Allegro, a w 2015 roku większość udziałów została odsprzedana holenderskiemu funduszowi Garvest.

Co to jest Wykop? Pikio odpowiada

Jak mówią dane z roku 2017, portal ten ma ponad 690 tysięcy użytkowników. Co ciągnie internautów do wykopu? Co oznaczają specyficzne terminy używane na serwisie? Co to jest wykop, zakop i znalezisko?

Do biernego użytkowania rejestracja nie jest wymagana, jednak jeśli użytkownik chce być aktywny i wrzucać tzw. "znaleziska", czyli wiadomości, informacje, bądź pliki, którymi chce się podzielić z innymi użytkownikami, musi dokonać rejestracji podając podstawowe dane.

Na każde dodane "znalezisko" inni użytkownicy mogą głosować pozytywnie (wtedy informacja zdobywa "wykopy") oraz negatywnie ("zakopy"). Po uzyskaniu odpowiedniej ilości pozytywnych reakcji, "znalezisko" z poczekalni zwanej "wykopaliskiem" trafia na stronę główną, gdzie może je zobaczyć cała społeczność.

Częścią serwisu są też mikroblogi, które służą do umieszczania krótkich informacji, ale również plików. Wykop zdobył również popularność wśród osób publicznych ze świata medialnego i polityki.

Wykop - najgłośniejsze afery

Użytkownicy portalu są dosyć specyficzną i hermetyczną grupą internautów. Wszelkie zmiany wprowadzane dla ulepszenia korzystania i pozyskania nowych użytkowników z reguły spotykały się z dezaprobatą ze strony społeczności Wykopu. W przeszłości głośno było o "wykopowych" aferach. Przytoczymy teraz kilka z nich.

Afera zbożowa na wykopie

Jedną z dawnych, bardzo popularnych afer, jest ta dotycząca "znalezisk" zbożowych. Wszystko zaczęło się od jednej z moderatorek o nicku Elfik32, której użytkownicy zarzucili nadinterpretację regulaminu serwisu oraz usuwanie treści z powodów osobistych. Użytkownicy przypomnieli moderatorce niefortunną wypowiedź sprzed lat, ta zareagowała banowaniem uczestników dyskusji.

Inni użytkownicy, stając w obronie już zablokowanych, zaczęli podważać autorytet moderatorki oraz wrzucać jej nagie zdjęcia na tle zbożowego pola. Zablokowanie kilkunastu aktywnych użytkowników spowodowało gniew pozostałych i poruszyło lawinę znalezisk dotyczących zboża. Serwis został wręcz sparaliżowany, użytkownicy niewtajemniczeni w temat czuli się zdezorientowani powtarzającą się tematyką.

Projekt Klaudiusz

To niedawna afera, której prowodyrem był użytkownik Wykop.pl - Janusz_po. Mężczyzna utożsamiający się ze społecznością inceli (osób, podlegających mimowolnemu celibatowi) założył fałszywe konto na Tinderze, wstawiając przypadkowe zdjęcie przystojnego, młodego mężczyzny. Janusz_po chciał w ten sposób udowodnić, że kobiety patrzą tylko na wygląd nie zwracając uwagi na inteligencję. W ciągu kilku dni, korzystając z aplikacji Tinder, użytkownik zapoznał ponad 600 kobiet. Niektóre z nich wykazały chęć spotkania już po kilku minutach rozmowy.

Użytkownik Wykop.pl tropi niewierne żony

Pozostając w temacie relacji damsko-męskich, niedawno jeden z użytkowników serwisu zapowiedział odkrywanie prawdy o polskich żonach. Zamierza monitorować media społecznościowe w celu wyszukiwania kobiecych wyznań o zdradach swoich mężów. Cała sprawa była szeroko opisywana przez Pikio.pl. Zaczęło się od użytkowniczki Wykopu, która swoje wyznanie zamieściła na jednej z kobiecych grup na Facebooku. Jej mąż został o tym poinformowany. Pomysłodawca całej inicjatywy ma już swoich sprzymierzeńców.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Użytkownicy wykop.pl nagłośnili akt wandalizmu młodej instagramerki. Dziewczyna przeprasza
  2. Top 10 najciekawszych AMA na na wykop.pl w 2018 roku
  3. Top 10 najpopularniejszych wpisów na wykop.pl w kwietniu 2019
  4. Wykop.pl - historia powstania jednego z największych polskich portali społecznościowych
  5. YouTuber skazany za pobicie użytkownika wykop.pl. Sąd: To był samosąd
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News