Weterynarze alarmują. Nigdy nie zakładaj takiego kagańca swojemu psu, to może go zabić

Weterynarze alarmują. Nigdy nie zakładaj takiego kagańca swojemu psu, to może go zabić

Pies wychodząc na spacer zdaniem wielu powinien mieć założony kaganiec, by nie stanowić zagrożenia dla przypadkowych przechodniów. Okazuje się jednak, że właściciele muszą być niezwykle czujni, gdyż założenie tego akcesorium na pysk naszego ulubieńca skończyć się nawet śmiercią.

Pies może umrzeć przez noszenie kagańca - apelują do właścicieli czworonogów eksperci. Twierdzą, że przedmiot ten powinien być używany tylko, gdy zachodzą okoliczności bezwzględnie tego wymagające. Większość z nas jednak bardzo często słyszy apele, by zakładać tę ochronę pupilom, gdyż otaczający je ludzie czują się zagrożeni. Nawet nie zdajemy sobie sprawy, jakie te kagańce serwują męki naszym biednym czworonogom. Oto kilka argumentów wyjaśniających, dlaczego warto zrezygnować z kagańca, zwłaszcza w takie upały, jakie panują teraz.

Pies powinien nosić kaganiec tylko podczas wizyty u weterynarza?

Jak sugeruje ekspert Rafał Adamczak w rozmowie z portalem "Onet", psy powinny nosić kaganiec tylko i wyłącznie podczas wizyt u weterynarza. W przeciwnym wypadku noszenie takiej ochrony może prowadzić nawet do śmierci. Kaganiec powoduje znaczne skrepowanie szczęk psa, a co za tym idzie - bardzo poważnie ogranicza oddawanie przez nich ciepła, a czasem nawet uniemożliwia swobodne oddychanie. 

Psy za pomocą szerokiego rozwierania swoich szczęk łapią powietrze, którym ochładzają całe ciało. Dzięki tej czynności temperatura organizmu zwierzęcia szybko opada, co oczywiście przynosi mu dużą ulgę i zapobiega pojawieniu się niebezpiecznych dolegliwości. Szczególnie latem, gdy temperatura na zewnątrz jest bardzo wysoka, a zwierzę nie radzi sobie w tak trudnych warunkach, ważne jest, by mógł swobodnie i bez przeszkód ochładzać swój organizm. 

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Jeśli już zmuszeni jesteśmy używać zabezpieczenia pyska naszego pupila, koniecznie musimy dobrać odpowiedni rozmiar kagańca. Musi on być duży, umożliwiający oddychanie i otwieranie pyska, w przeciwnym razie zwierzę w zbyt ciasnym kagańcu może przez przypadek zadławić się własnym językiem, gdy będzie próbowało wypchnąć go na zewnątrz, co konieczne jest do zbijania wysokiej temperatury jego organizmu. 

 - Na spacerach - zwłaszcza w upalne dni! - nie wolno psu zakładać ciasnego, wręcz ściskającego jego kufę kagańca weterynaryjnego, który w skrajnym przypadku może doprowadzić do jego śmierci z przegrzania, tylko - jeżeli jest to konieczne! - fizjologiczny - grzmi behawiorysta-weterynarz Rafał Adamczak w rozmowie z "Onetem".

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Znany polski artysta ma raka! Jego córka w przerażających słowach powiedziała o stanie ojca
  2. Cała PRAWDA o rodzinie Mateusza Morawieckiego. Internautom opadły szczęki, gdy to zobaczyli. Nie pozbieracie się po tym
  3. Przeraźliwe upały i burze w całej Polsce. IMGW ostrzega przed niebezpieczeństwem
  4. Księżna Kate musiała interweniować. Jej synek zaczął publicznie wkładać to do buzi
  5. Aktor znany z serialu TVP „Klan” miał udar. Tragiczne informacje, potrzebna pilna pomoc
  6. Beata Tyszkiewicz jest ciężko chora. Gdy pokazała się na balkonie, wszystkim odebrało mowę

Źródło: Onet

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News