Elon Musk, który stoi na czele SpaceX, swój przełomowy plan lotu na Marsa wygłosił podczas Międzynarodowego Kongresu Astronomicznego, który odbywał się w Guadalajara w Meksyku. Jak oświadczył Musk, pierwsze loty na czerwoną planetę miałyby odbyć się już w 2022 roku.

W celu podróży na Marsa SpaceX prowadzi już prace nad budową ogromnej, wysokiej na 120 metrów rakiety, która zdolna byłaby pomieścić nawet 100 osób. Interplanetary Transport System, bo tak nazywa się nowa konstrukcja, miałaby być przełomowa dla ludzkości. Rakieta, która zabrałaby ludzi na Marsa, ma być bowiem największą i najpotężniejszą dotychczas zbudowaną.

Pojazd startowałby z Ziemi i dzięki swojemu członowi nośnemu docierałby na orbitę ziemską. Następnie doszłoby do odłączenia członu nośnego, który wracałby na Ziemię po zbiornik z paliwem. Potem całość ponownie startowałaby z Ziemi, by zatankować znajdującą się na orbicie rakietę. Dopiero po takim tankowaniu załoga mogłaby udać się w podróż na Marsa.

Podróż z Ziemi na Marsa miałaby trwać od 30 do 80 dni, a za pomocą ITS z błękitnej planety na czerwony glob można będzie przenieść nawet 450 ton ładunku.

Bardzo ważną kwestią dla podróży na Marsa i całego ITS jest paliwo. Załoga rakiety nie zabierałaby ze sobą paliwa potrzebnego do powrotu na Ziemię, które zwiększałoby masę rakiety pięć razy, a pozyskiwałaby je na powierzchni Marsa. Dlatego też cały system miałby być napędzany mieszanką płynnego metanu i tlenu.

Dzięki nowemu projektowi SpaceX koszty transportu jednej osoby na Marsa mają się mocno zmniejszyć – z 10 miliardów dolarów do zaledwie 200 tys. dolarów. Niestety ta cena jest dalej zbyt wysoka dla większości obywateli. Cały system miałby posłużyć też do lotów dalej – szef SpaceX mówił też o lotach chociażby na Europę – księżyc Jowisza.

Musk zaznaczył, że jego firma musi popracować jeszcze nad kwestią bezpieczeństwa załogi rakiety podczas lotu. Oświadczył bowiem, że ryzyko śmierci podczas pierwszej podróży ludzi na Marsa jest bardzo wysokie. Nie wiadomo więc, czy na pewno pierwsza taka podróż odbędzie się z udziałem ludzi.

https://www.youtube.com/watch?v=0qo78R_yYFA

Polub fanpage pluralistycznego, bezstronnego portalu o polityce i społeczeństwie:


źródło: gazeta.pl
pt

...

Zobacz również

Zobacz również