Pierwsze objawy ciąży - kiedy się pojawiają? Na co zwrócić uwagę

Pierwsze objawy ciąży - kiedy się pojawiają? Na co zwrócić uwagę Źródło: publicdomainpictures.net/Anna Langova

Pierwsze objawy ciąży - kiedy się pojawiają? Nie zawsze objawy ciąży pokrywają się z momentem powstania zarodka. Każdy organizm się różni, ale każdy daje wiele oczywistych sygnałów.

Pierwsze objawy ciąży - kiedy się pojawiają? Objawy ciąży to nie tylko popularne mdłości i czułość na zapachy. Nie pojawiają się od razu, w zależności od organizmu kobiety jest to czas od kilku dni po zapłodnieniu do nawet 6 tygodni. Zanim zostanie wykonany test ciążowy można zaobserwować jeszcze więcej czynników wskazujących na ciążę. Największą skuteczność ma test z krwi, który bada stężenie hormonu beta HCG i popularne USG.

Pierwsze objawy ciąży

Śmiałym stwierdzeniem, że nie jest się w ciąży jest zaobserwowanie u siebie okresu. To kardynalny błąd. Niektóre kobiety nawet do 12. tygodnia ciąży normalnie miesiączkują i dopiero później dowiadują się o ciąży. Większość kobiet myli również okres z tak zwanym plamieniem implantacyjnym. Plamienie nie trwa 5 dni i nie towarzyszy mu ból. Występuje zazwyczaj w drugiej części cyklu i jest sygnałem, że zarodek znalazł miejsce w ścianie macicy przy jednoczesnym uszkodzeniu naczynia krwionośnego.

Mdłości i wymioty

Nudności połączone z porannymi wymiotami to pierwszy alarmujący objaw ciąży. Pojawiają się w okolicach 5. tygodnia. Powoduje je hormon HCG, który tarczyca odczytuje jako nadczynność hormonalną i skutkuje to własnie nudnościami. Podwyższony progesteron odpowiada za wymioty. Spowalnia trawienie, a zwieracz żółądka nie pracuje poprawnie. To powoduje cofanie się pokarmu do przełyku.

Ogólne zmęczenie i senność

Szalejące hormony działają podobnie jak grypa. Rozstrajają przynajmniej na początku organizm, który przez to reaguje jakby zmagał się z chorobą. Tutaj też winowajcą jest progesteron. W dodatku składniki odżywcze są już pobierane przez płód, a nie wystarczają do normalnego funkcjonowania przyszłej mamie. W dodatku narządy wewnętrzne stają się obciążone przez pracę hormonów.

Karuzela nastrojów

Huśtawka nastrojów łączy się niejako z organizmem odczytującym ciążę jako niechcianą infekcję. Zmęczenie staje się irytujące, a podniesienie we krwi stężenia takich hormonów jak estrogen, progesteron, gonadotropina, kortyzol potrafi niejedną kobietę wyprowadzić z równowagi.

Bolesność piersi

Za tkliwość piersi także odpowiadają hormony. Przygotowują one piersi kobiety do wykarmienia potomka. Biust staje się większy, obolały, brodawki ciemnieją i dostrzec można naokoło nich żyły. Podobne niedogodności przechodzą niektóre kobiety tuż przed okresem, dlatego można łatwo się pomylić.

Nadwrażliwość na zapachy 

Większość kobiet odpychają do tej pory ulubione potrawy, perfumy, kosmetyki czy zapach proszku do prania. Przeważa jednak nadwrażliwość na spaliny, dym papierosowy, gaz, zapach kawy. Nie do końca jest wiadome, dlaczego tak się dzieje, prawdopodobnie ma to podłoże genetyczne i organizm broni się przed wdychaniem substancji, które uważane są za szkodliwe.

Źródło: edziecko.pl

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News