Robisz to dziecku na komunii? Możesz iść siedzieć na 5 lat

Robisz to dziecku na komunii? Możesz iść siedzieć na 5 lat

Pierwsza komunia święta powinna być bardzo ważnym dniem w życiu każdego dziecka, które pochodzi z katolickiej rodziny. Co ciekawe, przy tej okazji niezwykle łatwo o popełnienie przestępstwa karanego przez polskie prawo nawet więzieniem. Za to możesz pójść siedzieć nawet na 5 lat!

Chociaż księża podkreślają stanowczo, że najważniejszym prezentem dla pierwszokomunijnego dziecka jest przyjęcie sakramentu, rodziny prześcigają się w kupowaniu coraz to bardziej wymyślnych podarków. Do najbardziej popularnych należą oczywiście zegarki, rowery, deskorolki oraz sprzęt elektroniczny.

Pierwsza komunia święta - kłopotliwy prezent

Wiele osób decyduje się jednak nie wręczać konkretnego prezentu i podarować dziecku pieniądze. Te trafiają najczęściej do rodziców, którzy powinni je przechować w imieniu wychowanka. Bardzo często dzieje się jednak tak, że rodzice traktują kwotę jako przypływ do rodzinnego budżetu i wydają na wakacje, czy remonty. Co ciekawe, jest to jednak przestępstwo, za które można trafić do więzienia.

Stanowcze zapisy prawa

Pieniądze bezsprzecznie należą bowiem do dziecka. Opiekunowie mają jedynie pilnować, aby nie zostały wydane na niepotrzebne cele, jednak nie mogą nimi samodzielnie zarządzać. Tego typu działania rodziców mogą być traktowane jako przywłaszczenie. Jeżeli sąd stwierdzi przewinienie, oskarżony może trafić do więzienia nawet na okres od 3 miesięcy do 5 lat. Jeżeli planujesz wydać pieniądze dziecka, które otrzymało z okazji komunii, np. na remont kuchni, musisz uzyskać jego zgodę i zwrócić się o pozwolenie do sądu rodzinnego, który wyda ostateczną decyzję.ZOBACZ TAKŻE:
  1. Tyle dostajemy na rękę po odjęciu podatków. Mało kto w UE ma gorzej
  2. Warszawa zostanie zablokowana. 100 autokarów, tysiące protestujących
  3. 19-letnia Roksana nie żyje. Chora na raka była katowana przez ojca
Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News