Jak zadzwoni do Ciebie nieznany numer i usłyszysz te 4 słowa natychmiast się rozłącz. Możesz stracić wszystkie pieniądze

Jak zadzwoni do Ciebie nieznany numer i usłyszysz te 4 słowa natychmiast się rozłącz. Możesz stracić wszystkie pieniądze Źródło: unsplash.com/Siavash Ghanbari

Pieniądze w XXI wieku można stracić bardzo łatwo. Granie w lotto, obstawianie zakładów czy przepłacanie w sklepach. Oszuści również poszli z duchem czasu - teraz postanowili okradać ludzi, podając się za zwykłych ankieterów.

Pieniądze mogą w mgnieniu oka zniknąć z konta bankowego, a my możemy zostać obarczeni poważnymi kłopotami, z których trudno się potem wytłumaczyć. Oszuści stają się coraz bardziej wyrafinowani - ich celem nadal pozostają rozmowy telefoniczne.

Z łatwością wyciągną pieniądze z kont bankowych

W ostatnich dwóch latach wystąpiła wręcz plaga połączeń z kompletnie nieznanych numerów. Chociaż numer kierunkowy wskazywał na kraje europejskie, to dzwoniący był z np. Botswany czy też Republiki Konga. Nawet kilka sekund rozmowy lub oddzwonienie skutkowało niepotrzebnym wydaniem kilkudziesięciu złotych. Teraz oszuści zmienili taktykę.

Pomysł na nowe oszustwo narodził się w Stanach Zjednoczonych, potem opanował Kanadę i zmierza do Polski. Na podejrzane połączenia "złapały się" już setki osób w Niemczech. Chodzi o to, by sprowokować sytuację, która nie jest podejrzana. Niedługo możemy odebrać telefon, a po drugiej stronie ktoś po prostu spyta: " Czy dobrze mnie słyszysz?".

Będą nagrywać połączenia i podszywać się pod rozmówcę

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

"Czy dobrze mnie słyszysz? Jeśli tak, proszę powiedzieć «tak»" - policja ostrzega, że podjęcie rozmowy to prosta droga do pomniejszenia stanu konta bankowego. Dalsza część rozmowy może dotyczyć informacji np. o dostawcy internetu czy rodzaju proszku, którego używamy. Pytania zawsze będą zadawane w taki sposób, by jak najczęściej odpowiedzieć "tak". Dlaczego?

Dzisiaj grzeje: 1. Danuta Wałęsa wyjawiła PRAWDĘ! Opadną wam szczęki, gdy dowiecie się co naprawdę myśli o Agacie Dudzie
2. Kiedy strażacy odkopali 9-letnią dziewczynkę, już nie żyła. Ale to, co znaleźli pod jej ciałem, ścisnęło ich za gardło

Chodzi o to, że oszuści dokładnie nagrywają każdą rozmowę. Potem nasz głos jest wykorzystywany jako autoryzacja transakcji głosowych - takich jak branie pożyczek lub wymagających potwierdzania głosem. Na pewno oszuści uzyskując pewien stopień zaufania będą próbowali wyciągnąć też inne poufne dane. Należy być czujnym i uważać na numery, które się odbiera. Najlepiej też samemu nagrywać rozmowy, których nie jest się do końca pewnym. Będziemy mieć dowód, że nasze słowa mogą być wycięte z kontekstu. Poza tym warto drążyć oszusta pytaniami, skąd dokładnie ma nasz numer i powoływać się na RODO.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Masowo wycofują popularny bulion ze sprzedaży. Kawałki SZKŁA wykryte w daniu
  2. Ojciec piątki dzieci zrobił badania DNA. Był ZSZOKOWANY ich wynikami, szybko pożałował
  3. Kamila poczuła ból w lewej nodze. Gdyby nie szybka reakcja, już by nie żyła
  4. Podczas programu na żywo poznała okrutną prawdę, która zmieniła jej życie. Cudem uniknęła śmierci
  5. Jedna wiadomość wywróciła jego życie do góry nogami. 23-latek został tatą, a kilka dni później dziadkiem

Źródło: Lolmania

Następny artykuł