Mało kto wie o tym przepisie. Możesz dostać od pracodawcy nawet kilka tysięcy złotych bez dodatkowego wysiłku, wystarczy jedna rzecz

Mało kto wie o tym przepisie. Możesz dostać od pracodawcy nawet kilka tysięcy złotych bez dodatkowego wysiłku, wystarczy jedna rzecz Źródło: .

Niewiele pracowników zdaje sobie sprawę z tego, że pracodawca może im wypłacić dodatkowe pieniądze. Istnieje bowiem przepis prawny, który tak stwierdza. Jak uzyskać dodatkowe kilka tysięcy złotych?

Dodatkowe pieniądze, które może otrzymać pracownik, są na wyciągnięcie ręki. Okazuje się, że niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że w prostu sposób można otrzymać dodatkowe dochody. Wystarczy dowiedzieć się, czy w firmie, w której się pracuje, wypłacane są nagrody jubileuszowe.

Komu przysługują dodatkowe pieniądze?

Kodeks prawa pracy zawiera wiele ważnych dla pracowników przepisów, ale nagroda jubileuszowa nie została w nim przewidziana w żadnym zapisie, który by jednoznacznie wskazywał, że pracodawca jest zobligowany do wypłaty dodatkowych pieniędzy. 

Każdy pracodawca może dobrowolnie zadecydować, o tym, że pieniądze z tytuły nagrody jubileuszowej będą wypłacane. Przepis, który znajduje się w kodeksie pracy mówi o tym, że jeśli pracodawca zacznie wypłacać nagrodę jubileuszową, przysługiwać ona będzie każdemu pracownikowi w takim samym wymiarze. 

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Nagrody jubileuszowe, to pieniądze, które można otrzymać z tytuły przepracowanego okresu pracy. Zwyczajowo pracodawcy wypłacają nagrody jubileuszowe dla pracowników z pięcioletnim, dziesięcioletnim, piętnastoletnim i dwudziestoletnim stażem pracy.

Jak otrzymać dodatkowe pieniądze?

Każdy pracownik musi indywidualnie dowiadywać się w dziale kadr, czy w jego firmie wypłacane są nagrody jubileuszowe. Pieniądze, które wypłacane są jako nagroda jubileuszowa, regulowane prawem są tylko w przypadku określonych grup zawodowych, są nimi pracownicy służby cywilnej, a także nauczyciele. 

Dla nauczycieli dodatkowe pieniądze liczone są w następujący sposób:

za 20 lat pracy - 75% wynagrodzenia miesięcznego;
za 25 lat pracy - 100% wynagrodzenia miesięcznego;
za 30 lat pracy - 150% wynagrodzenia miesięcznego;
za 35 lat pracy - 200% wynagrodzenia miesięcznego;
za 40 lat pracy - 250% wynagrodzenia miesięcznego

Dzisiaj grzeje: 1. Nie żyje legenda świata muzyki. Każdy zna jej piosenki, zmarła nagle
2. Dramat na bożonarodzeniowej mszy. 21 osób w ciężkim stanie trafiło do szpitala

Pracownicy, którzy kwalifikują się do otrzymania nagrody jubileuszowej, nie muszą składać żadnych podań w celu wypłacenia dodatkowych pieniędzy. Dział kadr działający w firmie powinien na bieżąco wypłacać pieniądze, które należą się wieloletnim pracownikom. Nie można jednak o tym zapomnieć i trzeba dokładnie pilnować terminów, gdyż może nam ten dodatek przepaść, a my nawet nie będziemy tego świadomi.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Nikt nie zwrócił na to uwagi. Przyjaciółka Marty Kaczyńskiej zamieszana w największa aferę tego roku
  2. Emerytury 2020. Znamy już stawkę i wysokość waloryzacji
  3. Świąteczne wiadomości o Marcie Kaczyńskiej podburzyły wielu Polaków. Zwrócili uwagę na jeden, bardzo ważny szczegół
  4. Najsmutniejsze święta w rodzinie Królikowskich. Żona aktora nie przestaje walczyć, ostatnie pół roku było dla niej koszmarem
  5. Świąteczna tragedia. Mama patrzyła, jak umierają jej małe dzieci i mąż


źródło: gazetaprawna

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News