Gigantyczna strata dla Polaków. Nie żyje twórca polskich banknotów

Gigantyczna strata dla Polaków. Nie żyje twórca polskich banknotów Źródło: .

Pieniądze znał doskonale, był bowiem ich twórcą. Niestety, w niedzielę 20 października wybitny Polak zmarł. To gigantyczna strata dla Polski, gdyż przez kilkadziesiąt lat był jedną z czołowych postaci Narodowego Banku Polskiego.

Pieniądze towarzyszyły mu każdego dnia. To dzięki niemu powstawały polskie projekty banknotów. Niestety w niedzielę 20 października w wieku 90 lat wybitny Polak zmarł. Jego śmierć to ogromna strata dla całego kraju, a przede wszystkim dla Narodowego Banku Polskiego.

Grafik uwielbiał projektować pieniądze 

Zmarły grafik i ilustrator Narodowego Banku Polskiego, Andrzej Heidrich, z wielką pasją wykonywał swoją pracę. Z Narodowym Bankiem Polskim współpracował od 1960 roku. 15 lat później powstał jego pierwszy, autorski projekt banknotu, którym było 500 zł z wizerunkiem Tadeusza Kościuszki.

Aktualne polskie banknoty są autorstwa Heidricha

Wszystkie banknoty, które od połowy lat 70. pojawiły się obiegu, były właśnie autorstwa Andrzeja Heidricha. Praca napełniała grafika niezwykłą dumą. Często stojąc w kolejce w sklepie i widząc, jak ludzie płacą gotówką, przypominał sobie, że to przecież jego dzieło. Był tym niezwykle wzruszony i kochał swoją pracę do samego końca. 

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Heidrich był również autorem poprawek godła heraldycznego Polski, które zostały wprowadzone w obowiązującym herbie państwowym, jak również insygniów Orderu Krzyża Wojskowego. Grafik otrzymał także wiele odznaczeń, m.in. Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski w 2014 roku czy Złoty Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" w 2006 roku.

Słynny ilustrator banknotów zapytany przed laty o to, który jego projekt podoba mu się najbardziej, nie zastanawiał się długo nad odpowiedzią. 

Dzisiaj grzeje: 1. Pamiętacie Marynę z Janosika? Tak dziś wygląda aktorka, za którą szalały miliony Polaków
2. Po koncercie Martyniuka znaleźli zwłoki polityka PiS. Tragiczną śmierć nagrała kamera monitoringu

- Jestem bardzo zadowolony z banknotu 500-złotowego z 1974 roku z Tadeuszem Kościuszką. To było dla mnie wielkie przeżycie, kiedy pierwszy mój banknot wszedł do obiegu. Zawsze bałem się, jak zostanie przyjęty przez społeczeństwo, czy będą jakieś uwagi. Wydaje mi się, że został dobrze przyjęty przez społeczeństwo - cytuje słowa grafika RMF FM.

Informacje o śmierci grafika Narodowego Banku Polskiego potwierdziła rodzina zmarłego. Na ten moment nie są jeszcze znane data i miejsce pogrzebu Andrzeja Heidricha.

 

Najlepsze newsy dnia:

  1. Nowy rząd PiS: podajemy NAZWISKA. Jedni zostaną, drudzy pójdą w odstawkę
  2. Tuż przed ślubem dostała wiadomość od byłej swojego narzeczonego. Gdy zobaczyła zdjęcia, prawie zemdlała
  3. Gigantyczna strata wybitnego Polaka. Twórca polskich banknotów nie żyje
  4. Pies bawił się na tyłach ogrodu, 2 miesiące później umierał w męczarniach. Wszystko przez niepozorną roślinę, lekarze błagają właścicieli o ostrożność
  5. 40-latek poszedł na grzyby do lasu. Po tygodniu jego rodzina dokonała fatalnego odkrycia, ich życie już nigdy nie będzie takie samo

źródło: Money

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News