Seniorzy zapłacą dużo więcej. Pieniądze muszą wpłacić "na już"

Seniorzy zapłacą dużo więcej. Pieniądze muszą wpłacić "na już" Źródło: pixabay BeatriceBB

Pieniądze trzeba wpłacić od razu. Polscy seniorzy przebywający w sanatoriach muszą zapłacić dużo więcej pieniędzy. Sytuacja związana z koronawirusem sprawiła, że w ciężkiej sytuacji znaleźli się seniorzy przebywający w sanatoriach.

Pieniądze stały się ogromnym problemem dla polskich seniorów, którzy wciąż przebywają w sanatoriach i ośrodkach uzdrowiskowych. Sytuacja pogarsza się każdego dnia, a osoby tam przebywające są w grupie największego ryzyka zarażenia się koronawirusem. Starsi pacjenci, często borykający się z różnymi chorobami, nie wiedzą, co robić, boją się wybuchu epidemii w uzdrowisku. 

Koronawirus w Polsce. Pieniądze albo dokończenie turnusu 

Narodowy Fundusz Zdrowia zgodnie z obecną sytuacją w kraju związaną z pandemią koronawirusa zawiesił działalność wszystkich ośrodków uzdrowiskowych i sanatoriów na terenie całego kraju. Od 14 marca do odwołania nie przyjmuje się kolejnych pacjentów, którzy czekali na miejsce w placówce. Jednak w sanatoriach wciąż przebywają seniorzy, co w każdej chwili może skończyć się wybuchem epidemii. 

W ciężkiej sytuacji znaleźli się seniorzy z Przedsiębiorstwa Uzdrowiskowego Ustroń SA w województwie śląskim, gdzie pojawiła się wiadomość, że należy wnieść opłatę za niedokończony turnus. W recepcji uzdrowiska pojawiła się kartka, na której jest napisane, że za każdy niedokończony dzień turnusu należy wnieść opłatę w wysokości 70 złotych. 

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

- Skrócenie pobytu leczenia uzdrowiskowego wiąże się z opłatą ekwiwalentowi za każdy dzień nieobecności - napisano. 

Pieniądze mają być wypłacone "na już"

Zgodnie z relacjami seniorów przebywających w uzdrowisku, każda osoba musi uiścić opłatę, jeżeli chce wcześniej opuścić sanatorium. Pieniądze mają być wpłacone przed wyjazdem. Władze nie godzą się na uiszczanie opłat w późniejszym terminie. Seniorzy, którzy nie mają z czego zapłacić, wciąż przebywają w uzdrowiskach. 

NFZ w żaden sposób nie może wpływać na wewnętrzny regulamin uzdrowiska, które wymaga od swoich pacjentów opłat. W związku z pojawiającymi się pytaniami od seniorów, a także szybką reakcją mediów, sytuacja ma się zmienić. 

- Od poniedziałku, 16 marca uzdrowisko w Busku-Zdroju wypisuje kuracjuszy ze swoich obiektów sanatoryjnych z uwagi na bezpieczeństwo epidemiologiczne pacjentów, a osoby, które wyjeżdżają wcześniej, nie ponoszą żadnych dodatkowych opłat. Podobnie sytuacja wygląda w sanatorium w Kołobrzegu i kilku innych - przekazała rzeczniczka NFZ Sylwii Wądrzyk.

Dzisiaj grzeje: 1. Powiększyła się liczba zakażonych. Ministerstwo Zdrowia przekazało wiadomość z samego rana

2. Polski minister zarażony koronawirusem czuje się gorzej. Znamy szczegóły

Zgodnie z nieoficjalnymi informacjami, które pojawiają się w mediach, NFZ podjęło interwencję, by seniorzy z uzdrowiska mogli wrócić do domu bez wnoszenia opłat. Ryzyko, które wynika z przebywania w większych grupach osób, które są schorowane i bardzo łatwo mogą się zarazić koronawirusem, jest zbyt duże, by lekceważyć sytuację. 

AKTUALIZACJA:

Otrzymaliśmy wiadomość dementującą doniesienia o trudnej sytuacji kuracjuszy w Uzdrowisku Ustroń

- W imieniu Uzdrowiska Ustroń pragniemy poinformować, że zawarta informacja dotycząca pojawienia się dodatkowej opłaty za wcześniejsze opuszczenie sanatorium po ogłoszeniu przez Ministerstwo Zdrowia w  dniu 13.03. rozporządzenia w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemicznego jest nieprawdziwa. Od momentu wejścia rozporządzania opłata za wcześniejsze opuszczenie sanatorium została anulowana. W związku z tym żaden z pensjonariuszy, którzy opuścili Uzdrowisko od dnia 14.03. nie poniósł żadnych dodatkowych kosztów z tym związanych - napisał Bartłomiej Kupiec, reprezentujący oficjalne stanowisko Uzdrowiska Ustroń.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Szkoły będą zamknięte znacznie dłużej. Znamy konkretną datę
  2. Nie żyje były reprezentant Polski. Był prawdziwą legendą Ekstraklasy, oficjalny komunikat klubu
  3. Ważny apel polskich ratowników medycznych. Proszą tylko o jedną rzecz
  4. Koronawirus jest groźniejszy dla posiadaczy konkretnej grupy krwi? Niespodziewane odkrycie w Chinach
  5. Niewypowiedziana tragedia, nie żyje 27 osób. Chcieli się "ozdrowić" z koronawirusa znanym produktem
  6. WHO dobitnie odpowiedziała wszystkim, którzy z obawy przed koronawirusem jedzą czosnek

źródło: onet

Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News