800 tysięcy osób dostanie pieniądze od ZUS. Co trzeba zrobić?

800 tysięcy osób dostanie pieniądze od ZUS. Co trzeba zrobić? Źródło: Marek BAZAK East News

800 tysięcy osób może liczyć na dodatkowe pieniądze od ZUS. Jak przekazała Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, w trakcie Forum Ekonomicznego w Karpaczu już od 20 września wiele osób zostanie uprawnionych do zwrotu swoich pieniędzy.

W trakcie pandemii koronawirusa prawo w różny sposób regulowało, jak płatnicy powinni być zwalniani z obowiązku uiszczania składek. Wskutek takiej sytuacji powstały nadwyżki, które teraz może odebrać 800 tysięcy osób. Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych poinformowała, że już od 20 września zostaną one uprawnione do zwrotu.

Dodatkowe pieniądze od ZUS dla 800 tysięcy obywateli

Do zwrotu lub do zaliczenia pieniędzy na poczet przyszłych zobowiązań zostaną uprawnione osoby, które w trakcie pandemii nadpłaciły składki na Fundusz Ubezpieczeń Społecznych, przekazała Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w trakcie Forum Ekonomicznego odbywającego się w Karpaczu. Jak dodała, takie rozwiązanie dotyczy 800 tysięcy osób, kwota wypłat ma wynieść ok. 600 milionów złotych. Jeśli będziemy chcieli odebrać pieniądze, należy podjąć taką decyzję, w przeciwnym razie, pieniądze przejdą na poczet przyszłych składek.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ 

Jak wyjaśniła Gertruda Uścińska, powstanie nadwyżek było wynikiem różnych regulacji dotyczących zwalniania płatników w obowiązku uiszczania składek. ZUS był jedną z publicznych instytucji, które odpowiadały za przygotowanie założeń do tzw. Tarczy Antykryzysowej oraz jej późniejszą realizację. 

- Łącznie zrealizowaliśmy ponad 6,5 mln wniosków i udzieliliśmy wsparcia w różnych formach na ponad 25 mld zł - poinformowała prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jak przekonywała, z punku widzenia bezpieczeństwa gospodarki, trzymiesięczne zwolnienie z opłacania składek na ubezpieczenia społeczne było kluczowym punktem. Objęło niemal 2 miliony podatników, pochłaniając 12,5 miliarda złotych. 

Prezes podkreśliła, że wypłata świadczeń w ramach tarczy antykryzysowej nie miała negatywnego wpływu na kondycję finansową Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Przekonywała, że ta jest stabilna oraz bezpieczna.

- Za okres zwolnień z obowiązku wypłacania składek otrzymujemy pieniądze z funduszu przeciwdziałania skutkom COVID-19, którym zarządza Bank Gospodarstwa Krajowego. To dokładnie rekompensuje nam te składki, których nie pobraliśmy z tytułu zwolnienia. Podobnie dzieje się w związku z wypłatą innych świadczeń w ramach tarczy - poinformowała Gertruda Uścińska. 

Dzisiaj grzeje: 1. Polsat przekazał tragiczną wiadomość. Nie żyje wybitny polski aktor

2. Tragiczny wypadek. Samochód osobowy z impetem wjechał pod ciężarówkę. Zginęła jedna osoba

3. TVP przekazało tragiczne informacje. Nie żyje polski polityk, niewyobrażalna strata

Jak dodała, działają obecnie również działania związane z Tarczą Antykryzysową 5.0, która miałaby objąć branże turystyczną oraz kulturalno-rozrywkową. W projekcie przewiduje się m.in. wypłaty dwóch rodzajów świadczenia postojowego czy zwolnienie ze składek na ubezpieczenia społeczne dla pracowników z obydwu branż. Obecnie trwają oczekiwania na uchwalenie ustawy , a gdy tylko tak się stanie, ZUS bezzwłocznie zajmie się jej realizacją.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Kupiła mięso w Biedronce, gdy otworzyła opakowanie zamarła. Wielu klientów może być oburzonych
  2. Odnaleziono wrak gigantycznego krążownika z okresu wojny. Wiemy jak wyglądał przed zatonięciem [wideo]
  3. Chciał kopnąć psa. Kilka sekund później karma wróciła do niego ze zdwojoną siłą, nagranie zwala z nóg
  4. Roksana Węgiel przekazała radosną nowinę. Fani oniemieli, nikt nie mógł się spodziewać
  5. Potrącił dwóch małych chłopców i uciekł. Pilnie szuka go policja
  6. Samotny ojciec zabrał kilkuletnią córkę do restauracji. Po powrocie do domu zalał się łzami, nieoczekiwany finał

Źródło: Wprost

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News