pieniądze rzecznik finansowy oszustwo ostrzeżenie
Pixabay Arcaion
Joanna Szwalikowska - 11 Listopada 2020

Rzecznik Finansowy pilnie ostrzega Polaków. Można stracić wszystkie pieniądze, trzeba uważać

Pieniądze wielu Polaków zagrożone, możemy stracić wszystkie oszczędności. Rzecznik Finansowy pilnie ostrzega. Sytuacja jest poważna.

Wielu Polaków może stracić wszystkie pieniądze. Rzecznik Finansowy pilnie ostrzega przed oszustwami, do jakich w ostatnim czasie dochodzi bardzo często. Znamy schemat działania przestępców oraz zwracamy uwagę, na co uważać.

Zacznie się już dziś o 14:00, służby z całego kraju w pełnej gotowości. Sytuacja jest poważnaZacznie się już dziś o 14:00, służby z całego kraju w pełnej gotowości. Sytuacja jest poważnaCzytaj dalej

Pieniądze wielu Polaków są zagrożone. Masowe oszustwa w sieci

Do Rzecznika Finansowego regularnie spływają sygnały dotyczące kradzieży pieniędzy klientów, którzy korzystają z usług bankowości internetowej, informuje TVN 24. Przestępcy korzystają z karty SIM, którą wcześniej wyłudzają podstępem od operatorów sieci komórkowych.

Metoda SIM-swap-fraud polega na skontaktowaniu się z bankiem, podszywając się jednocześnie pod właściciela konta, a następnie dokonują telefonicznej zmiany haseł dostępu do internetowej bankowości. Dokonuje się zleceń przelewów bankowych na rachunki przestępców, a później środki zostają wypłacone w bankomatach.

W sprawach, które obecnie prowadzone są przez Rzecznika Finansowego zlecenia przelewów był uwierzytelnia nie przy pomocy kodów wysyłanych standardowo na numer telefonu komórkowego klienta. Tym samym kody trafiają bezpośrednio do przestępców korzystających z wyłudzonej karty SIM.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ:

Tajemnicze zaginięcia dzieci na Śląsku. Policja jest bezradna, nie ma żadnych śladówTajemnicze zaginięcia dzieci na Śląsku. Policja jest bezradna, nie ma żadnych śladówCzytaj dalej

- Zwracamy uwagę klientów na konieczność reagowania w sytuacji podejrzenia nieprawidłowego działania urządzeń wykorzystywanych do autoryzacji i uwierzytelniania transakcji płatniczych. Zwracamy również uwagę dostawców usług płatniczych na konieczność zachowania szczególnej ostrożności w procesie realizacji dyspozycji zmiany haseł dostępu do kanałów bankowości internetowej klientów, składanych w sposób zdalny - zaznaczał Rzecznik Finansowy Mariusz Jerzy Golecki, cytowany przez TVN 24.

Jak wskazują eksperci, do Rzecznika Finansowego w ostatnim czasie trafia coraz więcej klientów, którzy stracili pieniądze właśnie w ten sposób. Ustalenia, jakich dokonano na podstawie ankiet przeprowadzanych w bankach, potwierdziły tę tendencję. Do banków trafia aż 15 do 18 tysięcy zgłoszeń o nieautoryzowanych transakcjach płatniczych w ciągu miesiąca.

- Podejmujemy aktywne działania zmierzające do zwrócenia uwagi banków na konieczność prowadzenia działalności w zakresie usług płatniczych w sposób, który zapewnia bezpieczeństwo środków pieniężnych klientów. W ostatnim okresie podjęliśmy szereg interwencji związanych ze stwierdzeniem niewłaściwego działania banków w odniesieniu do nieautoryzowanych transakcji. Nasze interwencje obejmowały także wystąpienie na drogę sądową w imieniu osób poszkodowanych w wyniku nieautoryzowanych transakcji - przekazał Rzecznik Finansowy w TVN 24.

Rzecznik zwrócił szczególną uwagę na to, by klienci sami starali się maksymalnie chronić własne środki ulokowane na koncie bankowym. Do podstawowych zasad należy, by nie ujawniać nikomu swoich haseł do bankowości. Chronić należy również urządzenia, na które otrzymujemy kody do uwierzytelniania transakcji.

Dzisiaj grzeje:

1. Do późnych godzin tłumy stały i skandowały pod kurią. Domagały się sprawiedliwości, chodzi o kardynała Dziwisza

2. Wstrząsające sceny na Marszu Niepodległości, są ranni. Policja apeluje do kobiet w ciąży, dziennikarzy i osób z immunitetem

3. Lech Wałęsa przekazał smutną wiadomość. Współczujemy

Jeśli mamy jakiekolwiek podejrzenia, powinniśmy niezwłocznie powiadomić o tym bank. W ten sposób możemy zapobiec dokonaniu nieautoryzowanych transakcji płatniczych. Zdaniem biura Rzecznika Finansowego, możemy podejrzewać, iż ktoś próbuj okraść nas metodą SIM-swap-fraud w przypadku, gdy nasz telefon nagle straci dostęp do sieci komórkowej.

- Jeśli nie jesteśmy przekonani, że telefon funkcjonuje poprawnie, skorzystajmy z innego telefonu i skontaktujmy się z naszym operatorem. Tam możemy uzyskać informację o tym, co jest przyczyną utraty dostępu do sieci komórkowej. Jeśli jest nim wymiana karty SIM, natychmiast skontaktujmy się z bankiem i zablokujmy telefoniczny/mobilny kanał uwierzytelniający - radził rzecznik w TVN 24.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Policja zatrzymała podejrzanego, który zakopał psa żywcem w Lublinie. Wiadomo, kim on jest
  2. Oficjalnie: Gwiazdor Legii ma koronawirusa, dzisiaj miał zagrać w trakcie meczu reprezentacji
  3. Wykryto nieprawidłowości w intratnym interesie Tadeusza Rydzyka, w akcji prokuratura. Reakcja służb jest zaskakująca
  4. Dziś wszedł w życie nowy zakaz obowiązujący wszystkich Polaków. Fatalne wiadomości, należy wiedzieć
  5. Grób legendy TVP doszczętnie zniszczony, trudno znaleźć go na cmentarzu. Bardzo przykry widok
  6. W Karpatach znaleziono najstarszy żyjący gatunek ryby. Naukowcy nie mogą uwierzyć
  7. Papież Franciszek zabrał głos na temat raportu Watykanu. Jego słowa mogą zadziwić wielu wiernych
Tajemnicza śmierć uwielbianego aktora. Bardzo przykre jak zginął Dionizy ze Tajemnicza śmierć uwielbianego aktora. Bardzo przykre jak zginął Dionizy ze "Złotopolskich"Czytaj dalej

Źródło: TVN 24

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News