Głośno bojkotują pielgrzymkę do Piekar Śląskich. Powodem obecność abp Jędraszewskiego

Głośno bojkotują pielgrzymkę do Piekar Śląskich. Powodem obecność abp Jędraszewskiego Źródło: YouTube/Maskacjusz TV

Pielgrzymka do Piekar Śląskich pod znakiem zapytania. Uczestnicy zapowiadają bojkot. Nie podoba im się udział w wydarzeniu kontrowersyjnego hierarchy, arcybiskupa Marka Jędraszewskiego.

Pielgrzymka do sanktuarium Matki Boskiej Piekarskiej w Piekarach Śląskich organizowana jest co roku. Ruszyć miała, jak zwykle, 26 maja. Jednak niewykluczone, że w tym roku do niej nie dojdzie. Część pielgrzymów odmawia wzięcia udziału w tradycyjnym wydarzeniu. Powodem jest obecność abpa Marka Jędraszewskiego. Hierarcha słynął z kontrowersyjnych wypowiedzi, dotyczących między innymi środowisk homoseksualnych czy dzieci poczętych metodą in vitro, doszły także zarzuty chronienia księży oskarżanych o pedofilię.

Pielgrzymka się nie odbędzie? To efekt głośnego filmu braci Sekielskich

Film braci Sekielskich "Tylko nie mów nikomu" wstrząsnął Polską. Przez tydzień od premiery osiągnął na YouTube aż 20 mln wyświetleń. Kościelne władze nie zostały pokazane tam w najkorzystniejszym świetle. Film ujawnia mechanizmy, które pomagały tuszować przypadki pedofilii i ukrywać oskarżanych o przestępstwa seksualne księży. Jednym z hierarchów, za którym krąży opinia ukrywającego przestępców, jest właśnie metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski. W 2002 roku bardzo aktywnie bronił oskarżonego o molestowanie kleryków Juliusza Paetza. Zarzuca mu się m.in. ignorowanie próśb poszkodowanych o pomoc.

To właśnie ten hierarcha miał wygłosić uroczystą homilię podczas męskiej pielgrzymki do Piekar Śląskich. Pielgrzymi wyrażają swój sprzeciw. Nie chcą, by towarzyszył im zamieszany w ukrywanie zbrodniarzy seksualnych hierarcha. Jeden ze stałych uczestników pielgrzymki, Piotr Polmański, działacz "Solidarności", zainterweniował w tej sprawie u katowickiego metropolity, abpa Wiktora Skworca. W liście poprosił o interwencję i zakazanie abp. Jędraszewskiemu uczestnictwa we mszy. Wygląda jednak na to, że hierarcha nie przychylił się do prośby. Plany na tę chwilę się nie zmieniły, metropolita krakowski wygłosi homilię dla pielgrzymów.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Arcybiskup Jędraszewski ofiarą nagonki? To nie pierwszy protest

Na wszystkie te zarzuty Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej odpowiedziało w wywiadzie, że protesty przeciwko metropolicie są "nagonką w czystej postaci". Nie jest to w ostatnim czasie jedyny protest przeciwko abp. Jędraszewskiemu. Niedawno obecności hierarchy na uroczystej mszy świętej z okazji 100-lecia poznańskiej szkoły sprzeciwiała się grupa absolwentów, nauczycieli i uczniów. Przyczyny tej reakcji były takie same, jak w przypadku śląskich pielgrzymów - kontrowersyjne wypowiedzi i niejasna rola w sprawie Paetza. Co ciekawe, do protestu w Poznaniu doszło jeszcze przed premierą filmu "Tylko nie mów nikomu".

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Aktor TVP wziął ślub z popularną piosenkarką! To nowa i piękna para w polskim show-biznesie
  2. Legendarna aktorka TVP zmarła na straszliwego raka. Ale to alkohol ZNISZCZYŁ jej życie i karierę. Jej historia doprowadzi was do łez
  3. Pilne informacje Polsatu, premier jedzie na miejsce. Trąba powietrzna w Polsce, zwołano sztab kryzysowy
  4. Jaką emeryturę dostanie Rydzyk? Tego nie spodziewał się absolutnie nikt
  5. Pola Raksa urodziła się podczas II wojny światowej. To jak wygląda dziś, wprawia w osłupienie
  6. Danuta Wałęsa brutalnie szczerze o Agacie Dudzie. Jej ostre słowa przejdą do historii

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News