Pielęgniarki przedstawiły żądania
Piotr Molecki/East News
Monika Majko - 18 Listopada 2020

Pielęgniarki mają dość, postawiły premierowi żądania. Może wybuchnąć strajk generalny

Pielęgniarki zagroziły strajkiem generalny, swoje żądania przedstawiły premierowi Mateuszowi Morawieckiemu. Krystyna Ptok, przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych przekazała, że rozpoczęto przygotowania do wszczęcia sporów zbiorowych.

Pielęgniarki domagają się od premiera opublikowania ustawy, zapewniającej m.in. 100 procent dodatku za pracę z pacjentami chorymi na COVID-19. Krajowe władze wstrzymują dokument, choć wcześniej złożyły obietnicę. Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych nie wyklucza strajku generalnego.

Pielęgniarki chcą opublikowania ustawy z 28 października

Pielęgniarki w Polsce domagają się opublikowania ustawy z 28 października br., która miała zapewnić im m.in. 100 proc. dodatku za pracę z pacjentami chorym na COVID-19 lub osobami z podejrzeniem zakażenia koronawirusem. Przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych Krystyna Ptok tłumaczy, że rząd blokując uchwalone niedawno dokumenty ignoruje środowisko pielęgniarek i położnych.

- Rozpoczęcie przygotowań do wszczęcia sporów zbiorowych jest koniecznie ze względu na fakt, że Sejm rozpoczął procedowanie kolejnej zmiany ustawy, którą chce odebrać uchwalone wcześniej dodatki do wynagrodzeń w wysokości 100 proc. dla wszystkich pracowników pracujących w narażeniu na COVID-19. Uważamy, że jest to karygodne - tłumaczy Krystyna Ptok.

Właśnie padła wiadomość dot. tegorocznej kolędy. Wielu wiernych jest oszołomionych decyzjamiWłaśnie padła wiadomość dot. tegorocznej kolędy. Wielu wiernych jest oszołomionych decyzjamiCzytaj dalej

- Rząd najpierw przyznaje dodatki, następnie mówi, że to była pomyłka. Różnicuje nas na tych, którzy otrzymują te dodatki i tych, którzy tych dodatków nie otrzymują. Na lepszych i gorszych. Żądamy zagwarantowania bezpiecznych warunków pracy i wypłatę obiecanych dodatkowych wynagrodzeń. Domagamy się godziwego traktowania pracowników przez kadrę pracowniczą w podmiotach leczniczych - dodała przewodnicząca OZZPiP.

Pielęgniarki i położne zażądały od premiera Mateusza Morawieckiego publikacji ustawy. Domagają się natychmiastowego wprowadzenia obiecanych wcześniej przez rząd dodatków za walkę z pandemią koronawirusa w naszym kraju.

- Wezwaliśmy premiera do opublikowania ustawy. Uważamy, że rząd pod przywództwem premiera Morawieckiego stracił zainteresowanie wejścia w życie ustawy, którą pierwotnie uważał za fundamentalną w walce z epidemią i głosił to publicznie. Pracownicy z niecierpliwością czekają na wejście w życie zagwarantowanych ustawą przepisów dotyczących dodatków, jak również wypłaty 100 proc. zasiłku chorobowego w związku z przebywaniem na zwolnieniach lekarskich w wypadku zakażenia - tłumaczy przewodnicząca OZZPiP.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ:

Tajemnicze zaginięcia dzieci na Śląsku. Policja jest bezradna, nie ma żadnych śladówTajemnicze zaginięcia dzieci na Śląsku. Policja jest bezradna, nie ma żadnych śladówCzytaj dalej

Pielęgniarki wezwały rząd do natychmiastowego spełnienia wcześniejszych obietnic

4 listopada br. prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, która trafiła na jego stół po poprawkach Senatu. PiS jednak zaczął przekonywać, że przyjęte przepisy nie mogą wejść w życie. Rząd sprzeciwiał im się, chcąc dać podwyżki tylko tym, których do walki z koronawirusem skierowali wojewodowie.

- Senat wprowadził niejasne poprawki do tej ustawy, które niestety przez pomyłkę kilkunastu posłów podczas głosowań sejmowych zostały przyjęte. Oznaczałyby one, że poprzez nieścisłe przepisy należałoby rozszerzyć wynagrodzenia dodatkowe, przeznaczone dla osób na pierwszym froncie walki z COVID-em, właściwie wszystkim osobom w służbie zdrowia, które potencjalnie, a nie faktycznie mogą być narażone na kontakt z koronawirusem - wytłumaczył rzecznik rządu Piotr Mueller w Polskim Radiu 24.

Dzisiaj grzeje:

1. Z samego rana pojawił się komunikat Ministerstwa Zdrowia. Wiadomość dla wszystkich Polaków

2. Śmierć w „M jak miłość”. Nikt nie spodziewał się dramatu, uwielbiana para dopiero zaczęła układać sobie życie

3. Właśnie ujawniono, ile zarabiał miesięcznie Gulbinowicz. "Gdyby wierni dowiedzieli się, doznaliby wstrząsu i niesmaku"

Ze słów rzecznika rządu jasno wynika, że publikacja dokumentu w Dzienniku Ustaw jest celowo opóźniania. Na antenie Polskiego Radiu 24 do stanowiska pielęgniarek odniósł się również Wiceminister Zdrowia Waldemar Kraska.

- Jestem zdziwiony postawą pielęgniarek, aczkolwiek bardzo szanuję ten zawód. Jesteśmy w takim momencie, że myślenie o strajku, tym bardziej o strajku generalnym, jest bardzo nieroztropne. Musimy jeszcze te kilkanaście tygodni przetrwać. Niebawem pojawi się szczepionka. Wtedy będziemy rozmawiali o ewentualnych podwyżkach, prawie pracy, także pań pielęgniarek - powiedział Waldemar Kraska.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Objawy chorób serca, które dostrzeżesz gołym okiem. Nigdy ich nie lekceważ
  2. Suczka urodziła się jako mieszanka golden retrievera i jamnika. Najsłodsza rzecz, jaką dziś zobaczycie
  3. Najczęściej pojawiający się objaw Covid-19. Ma go nawet 86% zakażonych, trzeba wiedzieć
  4. Ujawniono, co czeka Polaków już 10 grudnia. Fantastyczna wiadomość ws. koronawirusa, trzeba trzymać kciuki
  5. Widmo ogromnego strajku zawisło nad całą Polską. Konsekwencje mogą być katastrofalne
  6. Niezwykle pyszna surówka z ogórków kiszonych. Jest ważny powód, aby ją jeść
  7. Józef z "Rolnik szuka żony" publicznie upomniał Apolonię: "o czym Ty piszesz?". Bitwa na słowa w sieci
Tajemnicza śmierć uwielbianego aktora. Bardzo przykre jak zginął Dionizy ze Tajemnicza śmierć uwielbianego aktora. Bardzo przykre jak zginął Dionizy ze "Złotopolskich"Czytaj dalej

Źródło: Onet

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News