Książka Tomasza Piątka pod tytułem „Macierewicz i jego tajemnice” ukazała się w czerwcu. Od tamtej pory autorowi udało się sprzedać już 150 tys. egzemplarzy. Jako że wciąż stara się on jednak promować ją w mediach, zdecydował się na wykupienie serii krótkich reklam w TVP. Odpowiedź stacji na jego inicjatywę bez wątpienia zaskakuje.

Publikacja autorstwa Piątka dotyczyła rosyjskich powiązań ministra obrony narodowej, Antoniego Macierewicza. Sam polityk, jak i jego zwolennicy, wściekli się poznając treść książki tuż po tym, gdy ujrzała światło dzienne. Pomimo licznych kontrowersji autor postanowił jeszcze bardziej ją wypromować, wykupując serię spotów w Telewizji Polskiej.

– Żeby dać szansę tym, którzy oglądają jedynie TVP, żeby mieli okazję dowiedzieć się, że taka książka istnieje, postanowiłem wykupić reklamy, skromnie na 5 dni w bloku przed głównym wydaniem Wiadomości. Początkowo wszystko szło profesjonalnie i gładko, ustaliliśmy daty, ceny, sprawdzono dostarczony przez Wydawnictwo Arbitror spot technicznie etc. etc. Na koniec jednak otrzymałem decyzję TVP – opowiedział o sprawie Marcin Celiński, przedstawiciel wydawnictwa, które wydało kontrowersyjną książkę. Bardzo szybko odpowiedziało mu więc TVP.

– Podstawą do odmowy emisji spotu reklamowego jest fakt, że treść reklamy (niezależnie od zawartości samej książki) sugeruje, że książka w negatywnym świetle ukazuje A. Macierewicza, stanowiąc wyraz jedynie poglądów autora. Założeniem TVP, jako nadawcy publicznego jest natomiast, aby nadawane programy i inne przekazy były obiektywne. Niedopuszczalne jest zmuszanie Nadawcy do upowszechniania poglądów, których nie podziela, gdyż zgodnie z art. 13 ust. 1 ustawy o radiofonii i telewizji Nadawca kształtuje program samodzielnie i ponosi odpowiedzialność za jego treść. Nadawca jest zatem uprawniony do decydowania o treści audycji i innych przekazów, w tym przekazów handlowych – napisali o tej sprawie przedstawiciele TVP.

Ich odpowiedź zaskoczyła fanów książki oraz samego autora. Postanowił więc ujawnić sprawę w internecie, czym także bez wątpienia uda mu się wypromować publikację.

...

Zobacz również

Zamach podczas obchodów święta niepodległości