Internauci rozpoczęli protest przeciwko nowemu podatkowi od smartfonów i tabletów wymuszanemu przez ZAIKS, czyli Związek Autorów i Kompozytorów Scenicznych.

„Protestujemy przeciwko zabieraniu naszych pieniędzy przez nietransparentne organizacje, które wydają je w sposób bulwersujący dla opinii publicznej. Napisaliśmy petycję do władz – pomóż nam podpisując ją. Razem obrońmy się przed kolejnymi opłatami których wprowadzenia domaga się ZAIKS.” – czytamy na stronie akcji www.nieplacezapalace.pl

Jak czytamy na stronie, ZAIKS próbuje wymusić większe opłaty od m.in hotelarzy i fryzjerów oraz nowy podatek od smartfonów i tabletów.

„ZAiKS chce dostać jeszcze więcej pieniędzy. Na ich koncie pod koniec 2013 znajdował się ponad miliard złotych. Do artystów trafia zaledwie ułamek zebranych przez ZAiKS kwot, a mechanizm wypłacania jest niejasny.” – dodają inicjatorzy akcji.

Potępiając zmiany wymuszane przez ZAIKS, twórcy akcji opowiadają się za godziwym wynagrodzeniem artystów i twórcó, transparentności w ZAIKS i wypłacania środków artystom.

Internauci szczególnie oburzyli się na propozycję rozszerzenia opłaty reprograficznej, która jest potocznie znana jako podatek od piractwa, smartfonów i tabletów. Opłata jest pobierana od producentów i dystrybutorów urządzeń, aczkolwiek odbije się na kosztach, które ponosić będą klienci. Teoretycznie, ma ona rekompensować artystom straty wynikające z korzystania przez internautów z utworów na użytek osobisty.

Koordynatorami akcji są Związek Importerów i Producentów Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego Branży RTV i IT oraz Marcin Węgrzynowski, ceniony fryzjer i stylista fryzur z niemal 20-letnim doświadczeniem.

Według badania TNS Polska aż 78 procent Polaków nie wie o tym, że w cenie urządzeń do kopiowania lub czystych nośników wliczona jest także opłata reprograficzna.

 Odwiedź stronę akcjil: nieplacezapalace.pl

Zobacz również

Starannie wyselekcjonowane wiadomości z Polski i ze świata. Podajemy tylko informacje, a opinie pozostawiamy Czytelnikom. Przedstawiamy wiadomości bez cenzury i bez linii redakcyjnej.