Petru: oto jak wkrótce 2,3 mln polskich firm będzie traktowanych jak przestępcy

Petru: oto jak wkrótce 2,3 mln polskich firm będzie traktowanych jak przestępcy Źródło:

Ryszard Petru przekonuje, że 2,3 mln polskich firm jest zagrożona i wkrótce będzie musiała się chronić przed "opresyjnym i niekompetentnym państwem". Twierdzi, że właśnie takie państwo tworzy PiS. 

- Skoro Premier Beata Szydło zapowiedziała, że rząd ochroni Polaków przed nieuczciwymi przedsiębiorcami, to znaczy że wkrótce około 2,3 mln polskich firm i przedsiębiorców oraz ich udziałowców i akcjonariuszy będzie musiało chronić się przez opresyjnym i niekompetentnym państwem - mówi Petru.

Lider .Nowoczesnej uważa, że najbardziej niebezpieczne są projekty zmiany założeń konfiskaty majątku przedsiębiorcom. Uważa, że otworzą one furtki do łatwej nacjonalizacji przedsiębiorstw i niszczenia firm. Opublikował listę zmian, które ma zakładać nowelizacja Kodeksu karnego.

"Co zawiera projekt zmiany Ustawy o Kodeksie karnym?

1. Przymusowe przejmowanie w czasowy zarząd państwa firm, których właścicielom postawiono zarzut popełnienia przestępstwa zagrożony karą powyżej 5 lat więzienia. Wystarczy postawienie zarzutu i rozpoczęcie postępowania karnego. Czym kończy się "zarządzanie" fachowców PiS pokazał doskonale przykład stadnin. Pod takim zarządem spora część firm (niezależnie od tego czy są winne) nie przetrwa do końca procedury sądowej.

2. "Konfiskata rozszerzona" pozwala uznać całe przedsiębiorstwo za "narzędzie przestępstwa" i skonfiskować je przez państwo w przypadku skazania przedsiębiorcy (chyba, że szkoda jaką na skutek przestępstwa poniósł skarb państwa jest niewspółmiernie niższa niż wartość takiej firmy). Ten zapis dotyczy również spółek akcyjnych, w tym spółek giełdowych i ich niewinnych udziałowców i akcjonariuszy.

3.Konfiskata rozszerzona może objąć również firmy należące do osób innych niż podejrzany "jeżeli właściciel lub inna osoba uprawniona na skutek niezachowania ostrożności wymaganej w danych okolicznościach przewidywała albo MOGŁA przewidzieć, że może ono służyć do popełnienia przestępstwa". Łatwo sobie wyobrazić jak wielkie pole do urzędniczych nadużyć stwarza taki zapis.

4.Skonfiskowany może być cały majątek osoby skazanej. Obecnie można konfiskować tylko ten majątek, który powstał od dnia popełnienia przestępstwa. Rząd zakłada domniemanie, że skazany za konkretne przestępstwo przedsiębiorca popełniał w przeszłości inne przestępstwa. To narusza konstytucyjne domniemanie niewinności.

5. Majątek podejrzanego przedsiębiorcy może być skonfiskowany również, gdy oskarżony umrze podczas procesu lub proces potrwa tak długo, że karalność ulegnie przedawnieniu. To oznacza, że przy złej woli urzędników wystarczy przeciągać procedury, by przejąć majątek osoby, która w świetle prawa pozostaje niewinna.

Petru przekonuje, że państwo powinno walczyć z nieuczciwymi przedsiębiorcami, ale za pomocą kompetentnych i wykwalifikowanych służb państwowych. Rządowe przepisy mają zaś "traktować 2,3 mln firm i przedsiębiorców jako potencjalnych przestępców".

Polub fanpage pluralistycznego, bezstronnego portalu:

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News