To już oficjalne: pensja minimalna pójdzie w górę. Spora podwyżka dla miliona Polaków, wiemy od kiedy

To już oficjalne: pensja minimalna pójdzie w górę. Spora podwyżka dla miliona Polaków, wiemy od kiedy Źródło: pikio.pl

Pensja minimalna nie jest wystarczająca, by samodzielnie utrzymać się w Polsce. Już sam koszt wynajęcia lokum i zaspokojenia podstawowych potrzeb przy wciąż rosnących cenach zżera cały miesięczny budżet. Rząd ma dobre wiadomości dla Polaków - najniższe wynagrodzenie będzie wyższe niż początkowo zapowiadano. Ale czy kwoty będą wystarczające?

Pensja minimalna w kraju, zdaniem wielu, uwłacza godności człowieka. Choć rząd systematycznie podnosi stawki dla najmniej zarabiających Polaków, nie wpływa to na zwiększenie komfortu ich życia. Powodem są wciąż zwiększające się koszty utrzymania. W zestawieniu z cenami niezbędnych produktów, to i tak bardzo mało. W porównaniu do zarobków innych Europejczyków pozostajemy daleko w tyle.

Profesor Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, zapowiada, że jeszcze w tym roku nastąpią kolejne zmiany w wynagrodzeniu minimalnym pracownika. W ubiegłym roku pensja zasadnicza wynosiła 2250 zł brutto, obecnie podniesiono tę kwotę do 2345 zł brutto, co po przekalkulowaniu na netto nie jest zbyt dużym wzrostem wynagrodzenia.

Minister twierdzi jednak, że rząd musi wkrótce dać najmniej zarabiającym Polakom więcej pieniędzy. Ma to związek z wzrostem średniej krajowej. Rząd chce zrobić wszystko, by zapobiec rażącemu rozdźwiękowi między tymi kwotami. Minister chwali się więc, że ten rok będzie szczególnie łaskawy dla pracowników - dostaną więcej gotówki niż wynika to z ustawy.

Pensja minimalna powinna być dużo wyższa niż proponuje rząd

Jak informuje Rafalska, podwyżka minimalnej pensji ma wynosić 100 zł, ale nie wiadomo, czy to kwota na rękę. Partia rządząca ma czas do 15 czerwca tego roku, aby przedstawić swoją propozycję Radzie Dialogu Społecznego:

- W ostatnich latach podwyżka minimalnego wynagrodzenia wynosiła 100 zł albo 150 zł. Wydaje nam się, że w trakcie negocjacji zostanie ustalona podobna stawka. Może będzie to ok. 135 zł - stwierdził Łukasz Kozłowski, główny przedstawiciel Federacji Przedsiębiorców Polskich. 

Nie wydaje się, aby propozycja rządu zadowoliła Polaków. Przykładem jest protest nauczycieli, w czasie którego domagano się wzrostu wynagrodzenia zasadniczego o 1000 zł. Kolejny przykład stanowią ostatnie decyzje PiS-u dotyczące pomocy dorosłym osobom o całkowitym stopniu niepełnosprawności. Nie satysfakcjonuje ich dodatkowe 500 zł miesięcznie i zamierzają domagać się wyższych kwot. 

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ:

Polacy nie podzielają entuzjazmu Rafalskiej w sprawie wzrostu wynagrodzenia

Jak podaje GUS, liczba osób, które otrzymują najniższe określone ustawą pensje wynosi 1.5 mln, co stanowi łącznie 13 procent zatrudnionych na wszystkich typach umów pracowników. Nie dowierzają oni dobrym intencjom rządu. Sugerują, że obiecywane podwyżki są tylko chwytem wyborczym. Podejrzewają też, że wraz ze wzrostem pensji dojdzie do podwyższenia składek ZUS:

- Nie tylko stawki ZUS pójdą w górę, ale też cena za paliwo. Koszyk pietruszki w markecie już kosztuje 19,99 zł. I to wszystko, aby żyło się lepiej! - ironizuje jeden z internautów.

Nic nie wskazuje więc na to, by ewentualny wzrost minimalnej stawki ucieszył polskich pracowników. W dodatku póki co są to tylko mrzonki minister Rafalskiej - nie wiadomo, czy Rada Dialogu Społecznego wyda przychylną opinię na temat tego projektu.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Skandaliczne zachowanie znanej posłanki! Walczy o prawa zwierząt, a sama oddała psy do schroniska. Jej wytłumaczenie jest ŻENUJĄCE!
  2. Legendarna aktorka TVP zmarła na straszliwego raka. Ale to alkohol ZNISZCZYŁ jej życie i karierę. Jej historia doprowadzi was do łez
  3. Dantejskie sceny w Lidlu. Ludzie oszaleli, zdjęcie ze sklepu wprawi was w osłupienie
  4. Jackowski twierdzi, że Polska będzie musiała spłacać ogromne pieniądze. Jeśli ta wizja się spełni, to oznacza tragedię
  5. Roksana Węgiel w sukience z lateksu na Wielkiej Gali Gwiazd. Wszyscy patrzyli tylko na 14-latkę
  6. Tragedia po koncercie popularnego zespołu disco polo. Była nieprzytomna, nie oddychała
  7. To już oficjalne: pensja minimalna pójdzie w górę. Spora podwyżka dla miliona Polaków, wiemy od kiedy

Źródło: SE

 

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News