To już oficjalne: pensja minimalna wzrośnie. Wiadomo ile i kiedy

To już oficjalne: pensja minimalna wzrośnie. Wiadomo ile i kiedy Źródło: Pixabay/Delphina_Angua

Pensja minimalna w przyszłym roku ponownie pójdzie w górę. Jak się okazuje, to nie koniec dobrych informacji dla pracowników. Sejm wprowadził też kilka zmian w ustawie o płacy,

Pensja minimalna rośnie z roku na rok. Od 2015 wzrosła o 700 złotych, a przyszłoroczny skok ma być rekordową podwyżką. Ale to nie koniec, niewykluczone, że kwota będzie jeszcze wyższa. Wszystko zależy od decyzji rządu. 

Pensja minimalna wzrośnie o 200 złotych. A może być więcej

Wysokość pensji minimalnej została ogłoszona jakiś czas temu przez premiera Mateusza Morawieckiego. Według propozycji rządu, w 2020 kwota ta ma wynieść 2450 złotych brutto. Zaplanowano więc podwyżkę w wysokości 200 złotych. Ile pracownicy otrzymają na rękę? W tym roku to 1634 złote, po przyszłorocznej podwyżce suma ta wzrośnie do 1774 złotych. Dodatkowo, w przyszłym roku wzrośnie także minimalna stawka godzinowa. Będzie ona wynosiła 16 złotych. Teraz wynosi 14,7 zł. 

Nie jest jednak wykluczone, że pensji minimalnej nie czeka jeszcze większy wzrost. Portal Money.pl informował, że płaca może sięgnąć nawet 2500 złotych. Dodatkowe 50 zł ma przekazać Mateusz Morawiecki w ramach małego programu określanego jako "Pensja 50+". Wprowadzenie projektu ma rozważać Prawo i Sprawiedliwość. Niewykluczone, że przed wyborami partię rządzącą może być stać na taki gest. Niedawno rząd ogłosi kilka nowych programów, które wystartują jeszcze zanim Polacy pójdą do urn - mowa o obniżeniu zaliczki na podatek PIT z 18 na 17 procent i dodatku 500 złotych dla niepełnosprawnych.

Zmiany w ustawie o minimalnym wynagrodzeniu. Sejm przyjął nowelizację

Podczas ostatniego posiedzenia, Sejm przyjął nowelizację do ustawy o minimalnym wynagrodzeniu. Autorzy zmian mieli na celu zapewnić prostszą strukturę płacy. Nowelizacja ma zapewnić sprawiedliwy sposób wynagradzania pracowników, pobierających pensję minimalną.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Obecnie na pensję minimalną pracownika składają się różne elementy, m.in. dodatek stażowy. Wlicza się je do kwoty pensji wraz z wynagrodzeniem zasadniczym. Powoduje to, że pracownik o dłuższym stażu pracy, może otrzymywać mniejszą pensję od nowo zatrudnionej osoby, której staż jest krótszy lub zerowy. Teraz dodatek za staż nie będzie już brany pod uwagę przy obliczaniu wysokości pensji pracownika, którą porównuje się z wysokością minimalnej płacy za wykonywaną pracę. Usunięcie dodatku stażowego było postulatem Solidarności. Nowelizacja została przyjęta przez Sejm niemal jednogłośnie. Za jej wprowadzeniem zagłosowało 420 posłów, zaledwie 3 było przeciw i także 3 wstrzymało się od głosu. 

ZOBACZ TAKŻE

  1. Uwielbiana aktorka była katowana przez partnera. Po jednym z pobić straciła słuch w jednym uchu. Przerażające fakty
  2. Córka Danuty Wałęsy przesadziła. To, co robiła przeszło najśmielsze oczekiwania. Potem zniknęła
  3. Tadeusz Rydzyk oszalał? Wzywa wszystkich Polaków, by zrobili to jeszcze przed jesienią
  4. 11-latka dostała uwagę od matematyczki. Gdy mama ją przeczytała, aż w niej zawrzało
  5. Ojciec jednak zabił Dawidka? Znaleziono prawdopodobne narzędzia zbrodni, media dotarły do porażających informacji
  6. Wstrząsające, jedno zdanie mamy Pawła Ż. na jego pogrzebie. Rozdziera serce
  7. Polsat poinformował właśnie o postępach w poszukiwaniach Dawidka. Tego nie spodziewał się nikt

Źródło: Super Express, Nto.pl

Następny artykuł
0 Skomentuj

Którego twardziela z Pierwszej Miłości wolisz?

Komentarze 0

Ocena artykułu