"Fala ujawnień dopiero nastąpi". Ksiądz Studnicki o problemach pedofilii w Kościele

"Fala ujawnień dopiero nastąpi". Ksiądz Studnicki o problemach pedofilii w Kościele Źródło: pixabay/nieznany/

Pedofilia w Kościele staje się coraz głośniejszym tematem. Choć sam Kościół niechętnie odnosi się do tej kwestii, osoby postronne często w bardzo dosadny sposób wyrażają swoje zdanie, chcąc jakoś zaradzić problemowi. Tym razem głos zabrał ksiądz Studnicki.

Pedofilia, której dopuszczają się duchowni w obrębie Kościoła i osób wierzących nieustannie jest tematem tabu. Ci, którzy jednak nie boją się wyrażać swoich myśli, starają się w jak najbardziej bezpośredni sposób odnosić do sprawy, by jakoś temu zapobiec. Sami duchowni, niechętnie zabierają głos, chcąc zamieść całą sprawę pod dywan. Unikają jednoznacznych wypowiedzi, nie reagują na prowokacje ze strony innych. Ksiądz Studnicki postanowił jednak odnieść się do pedofilii w Kościele. Okazuje się, że natchnął go do tego dokument, który powstał w ostatnim czasie.  

Pedofilia w Kościele - dokument

W minioną sobotę, w sieci ukazał się dokument dotyczący pedofilii w Kościele. Bracia Sekielscy stworzyli ponad 2-godzinny materiał, który pokazał, że księża naprawdę dopuszczają się przestępstw na tle seksualnym. Ofiary molestowania skonfrontowały się ze swoimi oprawcami, co zostało zarejestrowane i ukazane w dokumencie. Wielu księży przyznało się, że dopuściło się molestowania, czego dziś bardzo żałują. Materiał odbił się ogromnym echem i sprawił, że w sieci aż zawrzało, a opinie internautów był bardzo skrajne.  

Ksiądz Studnicki zabiera głos 

Ksiądz Piotr Studnicki wypowiedział się w kwestii pedofilii, odnosząc się w swoich słowach do dokumentu. Ku zaskoczeniu wszystkich, duchowny nie starał się zamieść sprawy pod dywan i nie udawał, że nic się nie stało. 

- Uważam, że powinniśmy go obejrzeć wszyscy. Uważam, że jest dokumentem mocnym. Jest potrzebny, zostaje i pracuje w człowieku, i przede wszystkim oddaje głos pokrzywdzonym. Kazanie w całości poświęciłem właśnie temu, w jakim kryzysie się znajdujemy, dlaczego się znajdujemy w takim kryzysie. Wobec osób, które zostały skrzywdzone i dzisiaj o tym uczciwie, głośno mówią, trzeba być wdzięcznym i trzeba ogromnego szacunku - mówił.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ 

Kościół będzie chciał rozwiązać problem? 

Zdaniem księdza Studnickiego, Kościół podjął pierwsze kroki, by jakoś zaradzić pedofilii.  

- My w Kościele już uczyniliśmy pewne kroki, jest nie tylko słowo "przepraszam", jest budowany taki system przyjmowania ofiar, są delegaci w diecezjach, są delegaci w zgromadzeniach... Ważniejsza jest praca nad zmianą mentalności, nad zmianą wrażliwości. Potrzeba ogromnej pracy, żeby zmienić serca i umysły tych, którzy będą chociażby słuchać pokrzywdzonych - tłumaczy duchowny.  

Wyznaje również, że choć liczba oskarżeń duchownych w kwestii molestowania jest ogromna, nie nastąpił jeszcze prawdziwy skok. 

- Tyle osób zgłosiło swoje pokrzywdzenie. Warto zwrócić uwagę w tych danych na wzrastającą liczbę doniesień, ona nieustannie wzrasta. Ciekawa rzecz jest taka, jak się ją porówna z innymi państwami i Kościołami... w Polsce nie było jeszcze jakiegoś takiego wielkiego skoku ujawnień. Prawdopodobnie ta fala ujawnień dopiero nastąpi - mówi. 

ZOBACZ TAKŻE: 

  1. Polak pobił 80-letnią mamę. Powód, dla którego to zrobił, doprowadza do płaczu
  2. Co studiowała Beata Szydło? Stawiamy miliony, że nie zgadniecie! Ta informacja zwali was z nóg!
  3. Jak mieszka Agata Duda z mężem? Widok nieziemskich luksusów wbija w ziemię (Zdjęcia)
  4. Wiadomo już, jak skończy się "M jak miłość". Dla wielu widzów będzie to ciężkim szokiem
  5. Afera z ojcostwem księcia Harry'ego w tle. Media podały fałszywą informację
  6. Nie żyje jedna z głównych bohaterek serialu "Przyjaciółki". Wstrząsająca, nagła śmierć

Źródło: TVN24

Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News