Szczyt absurdu i manipulacji. TVP "znalazła" więcej pedofilów wśród murarzy niż wśród księży

Szczyt absurdu i manipulacji. TVP "znalazła" więcej pedofilów wśród murarzy niż wśród księży Źródło: TVP

Pedofil i problemy związane z tą parafilią właśnie zostały przeanalizowane przez dziennikarzy TVP. Według opublikowanych w "Wiadomościach" statystyk, więcej jest pedofilów wśród murarzy niż księży. Wiarygodność statystyki można jednak łatwo podważyć.

TVP w niedzielnych "Wiadomościach" podjęło się obrony księży. Pedofil i analiza problemów związanych z Kościołem szybko stały się tematem dyskusji w mediach. Po internetowej premierze filmu Sekielskich "Tylko nie mów nikomu", który ujawniał afery pedofilskie wśród hierarchów Kościoła, dziennikarze pionu informacyjnego zdecydowali na kontrowersyjny materiał.

Telewizja Polska w ostatnich "Wiadomościach" podała wyniki badania statystycznego wśród skazanych pedofilów. Wyniki mogą być dla niektórych zaskakujące, ale problem zaczyna się wtedy, kiedy wejdzie się w szczegóły badania.

TVP manipuluje statystykami. Pedofil murarz, nie ksiądz?

Na antenie zapomniano dodać, że przedstawione na ekranie statystyki mają już 6 lat - bo pochodzą z 2013 roku. Ponadto statystyki dotyczyły tylko i wyłącznie osób osadzonych za pedofilię w zakładach karnych.

Maciej Sawicki, dziennikarz TVP na samym początku materiału komentował wypowiedź lidera Koalicji Europejskiej, Grzegorza Schetyny, który zasugerował, że pedofilia jest powszechna wśród hierarchów Kościoła katolickiego. Następnie przytoczona została wcześniej wspomniana statystyka.

- Jak wynika ze statystyk Ministerstwa Sprawiedliwości, wśród osób skazanych za pedofilię jest zaledwie kilku księży. Na blisko 1,5 tys. takich przestępców seksualnych, 900 nie posiada konkretnego zawodu, 70 wykonywało zawód murarza, 40 było pracownikami dorywczymi, 30 ślusarzami, 30 rolnikami, a 25 mechanikami samochodowymi - mówi Sawicki w materiale TVP.

Dziennikarz publicznej telewizji uważa także, że pedofilia jest zjawiskiem marginalnym w Kościele katolickim i cała medialna nagonka jest kłamstwem. Problem w tym, że sam nie wyjawił całej prawdy o przytaczanych statystykach.

Statystyki dotyczyły jedynie osób, które już zostały skazane za pedofilię w 2013 roku lub odbywały wyrok w zawieszeniu. Nie wspomniano natomiast o statystyce, którą opublikował sam episkopat. Z oficjalnych danych wynika, że w latach 1990-2018, przestępstwa pedofilii dopuściło się 382 księży.

TVP krytykuje opozycję 

Telewizja Polska oczywiście nie omieszkała skrytykować obecnej opozycji. Prowadzący program zasugerował, że premiera filmu jest częścią antykościelnej kampanii prowadzonej przez Koalicję Obywatelską. W programie pojawił się także cytat Jarosława Kaczyńskiego, który stwierdził, że atak na naród zaczyna się od ataku na Kościół.

Wspomniano także o dwóch przypadkach polityków Platformy Obywatelskiej, którzy zostali oskarżeni o pedofilię oraz o tym, że to za rządów Prawa i Sprawiedliwości wprowadzono krajowy rejestr pedofilów.

TVP manipuluje statystykami

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Co się dzieje z Roksaną Węgiel? Fani są zdruzgotani. Tysiące Polaków boi się o jej karierę, a wszystko przez zatrważającą wiadomość
  2. Tak szczera Anna Jantar nigdy nie była! Tuż przed śmiercią wyznała bolesną prawdę o swojej córce, Natalii. Jej słowa zmrożą wam krew w żyłach
  3. Prorok z zagranicy przeraził Polaków. Zapowiada nagłą zagładę milionów ludzi, wkrótce ma wydarzyć się najgorsze
  4. Nadchodzi prawdziwa groza. Nawet tragedie i katastrofy z wizji Jackowskiego są mniej przerażające
  5. Wiatr 80 km/h uderzy w Polskę! Potężne burze i alerty IMGW już dzisiaj
  6. Potężne trzęsienie ziemi!

Źródło: Gazeta.pl

Następny artykuł