Masz białe plamki na paznokciach? Nie mamy dobrych informacji, natychmiast zgłoś się do lekarza

Masz białe plamki na paznokciach? Nie mamy dobrych informacji, natychmiast zgłoś się do lekarza Źródło: screen/youtube/

Jeśli dokładnie obserwujesz swoje paznokcie, możesz wiele dowiedzieć się o stanie swojego organizmu. Ich stan może wskazać niektóre choroby czy niedobory. Jeśli zauważyłeś białe plamki, lepiej zgłoś się do lekarza.

Kobiety, które rzadko malują paznokcie, na pewno szybko spostrzegą niepokojące objawy. Szczególnie warto zwrócić uwagę, jeśli na paznokciach pojawiają się białe plamki. Mogą oznaczać bardzo niepokojące objawy, których nie powinno się bagatelizować. 

Jeśli zauważysz, że twoje paznokcie mają białe plamki, nie bagatelizuj tego

Objaw białych plamek określany jest przez lekarzy jako leukonychia. Rozróżnia się jej kilka typów, które mogą oznaczać inne problemy zdrowotne, na jakie cierpi nasz organizm. W leukochynii prawdziwej plamki są efektem uszkodzenia łożyska paznokcia, które znajduje się pod płytką. Ich pojawienie się może oznaczyć niedożywienie lub brak soli mineralnych, tudzież cynku i białka.

Ponadto powodem powstania leukochynii prawdziwej może być hiperkalcemia - nadmiar wapnia w organizmie. W tym wypadku potrzebna będzie interwencja lekarza, bo istnieje ryzyko zatrucia się metalami ciężkimi. Ponadto może ona oznaczać poważne choroby, takie jak rumień wielopostaciowy, łysienie plackowate, łuszczycę czy ziarnicę złośliwą, a nawet anemię czy niewydolność nerek.

Inne powody białych plamek na paznokciach

Ponadto białe plamki mogą oznaczać także pseudoleukonychię. Wtedy plamki są efektem niedużych uszkodzeń płytki. Dojść do nich może poprzez zbyt mocno stężone lub nadużywane lakiery do paznokci, a także z powodu niepoprawnie wykonanych zabiegów kosmetycznych. Wydaje się to stosunkowo niegroźne, ale pseudoleukonychii może towarzyszyć także grzybica czy łuszczyca.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ 

Istnieje także leukochynia pozorna, która powstaje w wyniku niebezpiecznych chorób, takich jak anemia, trąd, marskość wątroby, choroba nerek czy nadmierna potliwość. Takie wypadki są szczególnie groźne.

Dzisiaj grzeje: 1. Dziadek znalazł w lesie 130-letni nagrobek. Gdy przeczytał napis, prawie zemdlał
2. Ojciec zorganizował zbiorowy gwałt na własnym dziecku. Porażające doniesienia tylko dla ludzi o mocnych nerwach

Ponadto białe plamki na paznokciach mogą być efektem niedoboru któregoś ze składników: wapnia, białka, witamin A i B6, krzemu, magnezu, potasu, żelaza lub cynku. W tym celu powinniśmy dowiedzieć się u lekarza, czego nam konkretnie brakuje i stosować się do jego zaleceń.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Maryla Rodowicz ma syna o nieziemskiej urodzie. Jego zdjęcie nie kłamie
  2. Najpierw umarło mu malutkie dziecko, potem zdradziła go żona. Marek Piekarczyk przeszedł przez piekło
  3. Do sieci trafiło powalające nagranie. Tak dorabiają sobie Sławomir z żoną, wielu uzna to za kompromitację
  4. Jacek Kurski zwolnił pracownika z TVP. Kuriozalny powód
  5. Sieć w cieniu konkurencji. Biedronce rośnie trudny przeciwnik, z którym będzie mieć problemy

Źródło: Onet

Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News