Tydzień temu wydarzyło się coś, co ostatecznie pogrążyło Jakiego. Media milczą

Tydzień temu wydarzyło się coś, co ostatecznie pogrążyło Jakiego. Media milczą

Patryk Jaki jest jednym z głównych przegranych niedzielnych wyborów samorządowych. O ile sondaże dawały przewagę jego głównemu konkurentowi, Rafałowi Trzaskowskiemu, to jednak mało kto spodziewał się rozstrzygnięcia w jednej turze. Zdaniem politologa Rafała Chwedoruka do porażki Jakiego przyczyniły się trzy kluczowe wydarzenia. Mało kto o tym wspominał.

Patryk Jaki zdawał sobie sprawę, że liberalny i otwarty elektorat w Warszawie można przekonać przez sojusz z wieloma środowiskami. Jeszcze na kilka tygodni przed wyborami sondaże wskazywały niewielką stratę, nawet w granicach błędu statystycznego. Już w październiku Jaki zaczął jednak coraz wyraźniej tracić dystans. Niedzielny werdykt mieszkańców stolicy jedynie to potwierdził.

Patryk Jaki - dlaczego przegrał w Warszawie?

Analizy kampanii wyborczej Patryka Jakiego podjął się profesor Rafał Chwedoruk. Na łamach "Wprost" przyznał, że o wejście Jakiego w wyścig wyborczy jako "chłopaka spod bloku", kogoś spoza elit - kto chce realnie zmienić stolicę - dawało wyborcom w miarę wyrazisty wizerunek kandydata. Problem pojawił się później. Zdaniem prof. Chwedoruka wizerunek Jakiego zbyt mocno się rozjechał. - W drugiej części kampanii próbował dotrzeć chyba do wszystkich możliwych grup wyborców. Oddawano ukłony w stronę przedsiębiorców, w stronę elektoratu SLD. Wszystko to sprawiało wrażenie pewnego chaosu i wpisywania Patryka Jakiego w role, których wcześniej nie pełnił jako polityk. Była to próba wykreowania wizerunku kłócącego się z wizją buntownika z prowincji – powiedział dla"Wprost" ekspert. Profesor przyznał, że nawet sondaże przewidywały drugą turę wyborów. To oznacza, że musiało się coś wydarzyć. Zarówno w sztabie Patryka Jakiego jak i Rafała Trzaskowskiego. Rafał Chwedoruk zwrócił uwagę na jeszcze jedno wydarzenie, które miało istotny wpływ na wyborcze sympatie. W ocenie politologa zaważyła też debata warszawska, w której Trzaskowski wypadł dobrze, a Jaki zdecydowanie nie. - Był to najbardziej udany dzień całej kampanii dla Rafała Trzaskowskiego, w której kandydat Platformy nie popełnił żadnego błędu i wypadł bardzo dobrze na tle Patryka Jakiego - dodaje ekspert. Jego zdaniem kluczem do klęski była jednak późniejsza aktywność Zbigniewa Ziobry związana ze skierowaniem do Trybunału Konstytucyjnego pytań o zgodność z Konstytucją części zapisów traktatu unijnego. DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ - To okazało się być doskonałym instrumentem mobilizacji liberalnych, wielkomiejskich, silnie prounijnych wyborców w skali kraju i siłą rzeczy w skali Warszawy w sposób szczególny. To myślę były najważniejsze wydarzenia – wyjaśnił. ZOBACZ TAKŻE:
  1. Po klęsce Jakiego, Ziobro może stracić wszystko. Jego los wisi na włosku
  2. To będzie koniec Jakiego?! Właśnie publicznie upokorzył Dudę na konferencji
  3. Znaki zodiaku, które STRASZNIE znoszą samotność
  4. Niewiarygodne! Znak zodiaku powie ci jakiego psa potrzebujesz
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News