Paszport: Ile się czeka na jego wyrobienie?

Paszport: Ile się czeka na jego wyrobienie? Źródło: Flickr.com/@Mr. Tom Tramwajowy

Paszport ile się czeka na jego wyrobienie? Pewnie coraz więcej osób zadaje sobie to pytanie z racji zbliżających się wakacji. Coraz częściej decydujemy się na spędzenie urlopu poza granicami Unii Europejskiej. Lepiej wstrzymać się z last minute, ponieważ dokumentu nie otrzymamy z dnia na dzień.

Jak wyrobić paszport?

Paszport ile się czeka na jego wyrobienie - przede wszystkim należy udać się do organu, który może wydawać taki dokument, czyli od punktu paszportowego. Przed wyrobieniem, trzeba wypełnić szereg dokumentów. Przede wszystkim należy czytelnie wypełnić wniosek o paszport, nie zapominając o własnoręcznym podpisie w wyznaczonym polu. Do wniosku należy dodać swoje zdjęcie w formacie 35x45 mm, w którym nasz wizerunek zajmuje ok 80% fotografii.

Należy pamiętać, aby wnioskować o paszport należy mieć przy sobie aktualny dokument potwierdzający tożsamość - np. dowód osobisty.

Jak już mamy wypełniony wniosek, swoje zdjęcie oraz dokument potwierdzający naszą tożsamość, należy przygotować się na pewien wkład finansowy. Opłata za paszport wynosi 140 zł. Studenci, uczniowie, emeryci, renciści oraz osoby niepełnosprawne mogą liczyć na przyznanie im 50% ulgi od tej kwoty. Jedynym warunkiem przyznania takiej ulgi jest obowiązek okazania stosownego dokumentu, np. legitymacji uczniowskiej.

Ile się czeka na paszport

Kiedy już przebrniemy przez wszystkie formalności, będziemy musieli uzbroić się w cierpliwość, bowiem dokumentu nie dostaniemy od ręki. Punkt paszportowy ma 30 dni na wydanie nam dokumentu, a czas liczony jest od daty złożenia wniosku. W praktyce zazwyczaj nie musimy tyle czekać, ale lepiej zabookować sobie wczasy dopiero po otrzymaniu dokumentu.

Istnieje jeszcze paszport tymczasowy, na który czekamy zdecydowanie krócej, bo w uzasadnionych przypadkach jego wyrobienie trwa zazwyczaj kilka dni - ustawowo termin nie może przekroczyć 14 dni od daty złożenia wniosku.

Odbiór paszportu

Sposób informowania o gotowości paszportu najlepiej zapytać przy składaniu wniosku, ponieważ może się on różnić w zależności od punktu. Dokument należy odebrać osobiście, ponieważ przy odbiorze porównywane są odciski palca osoby odbierającej z tymi zawartymi w paszporcie.

Ważność paszportu Rzeczypospolitej Polskiej to 10 lat. Po upływie tego czasu, w przypadku chęci wyrobienia nowego dokumentu, należy całą procedurę powtórzyć. 

Źródło: Infor

Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News